Putovní britský festival Sonisphere v sobotu 19. června 2010 na mimoňském letišti nabídne nevídanou show pro milovníky hudby tvrdšího ražení. Láká na velkou metalovou čtyřku „Big Four of Trash“ a to znamená jediné: akce nabídne Metallicu, Anthrax, Megadeth a Slayer, kteří ještě nikdy v historii nestáli na stejném pódiu.

A „ti ostatní“ v Mimoni? Například grunge legenda Alice In Chains, pohrobci Black Sabbath Heaven and Hell, Mastodon a dost dalších. To vše na 2 velkých pódiích… Jedná se o skutečnou hudební událost v ČR. A protože největší hvězdou tu bude jednoznačně Metallica – ohlédneme se nyní do její historie.

Vysloví–li někdo slovo Metallica, každý správný metalový nadšenec už ví, co to znamená. Ale ne každý ví, jak těžké byly začátky této americké skupiny, než se z ní stala tak slavná metalová skupina – nejkomerčnější záležitost metalové světové scény.

Metallica na dně

Než se natočilo 1. album, bylo to těžké. Její členové neměli skoro ani peníze, ani přístřeší, neměli skoro nic. Přespávali u známých, přemlouvali majitele klubů, aby jim dali šanci a prostor ukázat se před lidmi. Když se dozvěděli o Johny Zazulovi z East Coast, poslali mu demo „No Life 'til Leather“ (1982), nahrané na obyčejném čtyřstopém kazeťáku. Legenda praví, že po pěti vteřinách se do toho Johny „zažral“ a kapelu chtěl. Kluky nechal bydlet u sebe a se svou ženou Marshou se o ně starali, prodávali jejich dema.

Po personálních změnách začala Metallica hrát v sestavě Lars Ulrich – bicí, James Hetfield – kytara, zpěv, Kirk Hammett – kytara a Cliff Burton – baskytara. A vydala 1. album „ Kill ´em All“ (1983). Reakce? Někdo nad albem kroutil hlavou, jiný v něm viděl budoucnost metalu.

Vznik legendy

Druhé album „Ride The Lightning“ (1984) už naznačovalo, že půjde o velmi zajímavou thrash metalovou kapelu. A CD „Master Of Puppets“ (1986) bylo totálním převratem v jejich kariéře: dodnes je to nejoblíbenější album fanoušků. Po třech albech si fanoušci oblíbili několik skladeb, které se staly téměř hymnami a nesměly chybět na koncertech. Mj. „ Seek and Destroy“, „Creeping Death“, „For Whom the Bell Tolls“ či Master of Puppets.

Tragédie, smrt

Bohužel, CD „Master of Puppets“ je poslední s baskytaristou Burtonem; 27. září 1986 tragicky zemřel při autonehodě autobusu, kterým se kapela vracela z turné. Vypadalo to na rozpad kapely, ale našel se nový baskytarista Jason Newsted. S tím natočila Metallica studiová alba „…And Justice For All“ (1988), „Metallica“ (Black Album)“ (1991), „Load“ (1996), „Reload“ (1997). Podle mého jsou dost rozdílná – byť podstatná. Skladby „One“, „Nothing Else Matters“, „Enter the Sandman“ a „Until It Sleeps“ se staly doslova hity.

V roce 2001 Jason odchází kvůli neshodám a „malému prostoru při skládání“. Ve skupině většinou skládali a dál skládají Lars s Jamesem. Na novince Metallice basuje producent Bob Rock a po Jamesově léčení kvůli alkoholu skupina nachází baskytaristu Roba Trujilla. Nahrává s ní CD „St. Anger“ (2003) a je zde dodnes.

S výhradami

Kapela vyjíždí po dvou letech nečinnosti na velké turné a má velký úspěch, i když album „St. Anger“ hodně fanoušků kritizuje kvůli upravenému zvuku a absenci kytarových sól. Většinu fanoušků této výborné čtyřky ale určitě potěší, že vystoupí při svém turné World Magnetic Tour 2010 i na Festivalu Sonisphere v Mimoni. Určitě zde představí skladby z novinky „Death Magnetic“ (2008). To CD je podle mnohých skvělým návratem metalové legendy, která dál patří k nejúspěšnějším kapelám světa. K zisku už jim stačí jen název Metallica.

100 milionů CD

Ještě než vyšlo jejich poslední CD „Death Magnetic“, celkový počet prodaných nahrávek se odhadoval na více než 100 milionů. K září 2008 byla Metallica 5. nejlépe se prodávajícím hudebním interpretem vůbec, což mluví za vše. Jeden můj známý řekl: „Kdyby Metallica nahrála country desku, tak by její prodej také dosáhl milion alb.“

Možná má pravdu. Metallica je slavná, ale i dobrá a kvalitní studiová skupina. Dostanou vás nejen její báječné balady, ale i neuvěřitelně řezavé riffy, rytmická sekce basy a bicí. Na koncertech její zpěv už tak dobrý není, ale Lars kdysi prohlásil: „James sice není nejlepším zpěvákem na světě, ale jeho hlas se hodí k textům, které píšeme.“

Velké nasazení

Vše ale vyvažují nasazením, které je živě obrovské. Vzpomeňte na jejich živé DVD „Cunning Stunts“. To jim štěstí nepřálo: elektrika vypadla, málem uhořel bedňák, ale i přesto s improvizovaným světlem koncert dokončili. Proto si myslím, že záleží více na celé atmosféře než na tom, že bude skupina kopírovat studiové nahrávky. Metallica je sice starší, ale opět při síle. Můžeme se tedy těšit, že udělá v Mimoni „pořádný rachot“. Všichni tedy přijďte podpořit tuto nestárnoucí ikonu metalového světa. V sobotu 19. června v Mimoni dá ze sebe jistě všechno.

(Daniel Janů)