„Během pěti festivalových dní čeká diváky více než čtyřicet představení, která se uskuteční na různých místech po celém Liberci. Několik produkcí včetně dvou workshopů proběhne pod širým nebem v zahradách Jedličkova ústavu a Oblastní galerie Liberec či na náměstí Dr. E. Beneše. O festivalové inscenace nezůstanou ochuzeni ani diváci ve Vratislavicích nad Nisou, Jablonci nad Nisou a Turnově,“ informoval dramaturg pořádajícího Naivního divadla Vít Peřina.

Ani letos nemůže chybět symbol Mateřinky v podobě slona. Za jeho výtvarným návrhem stojí Mikoláš Zika, který zkombinoval slona s letadlem. Nafukovací slony vyrábí od 90. let minulého století Jiří Enoch. „Ve vyfouknutém stavu se jedná o malý pytlík, který váží jeden až dva kilogramy. Pak se ventilátorem nafoukne ventilátorem podle potřeby,“ podotkl výrobce nafukovacích modelů s tím, že letošní návrh se mu líbí.

V úterý 13. června zahájí festival tradiční průvod masek a kostýmů který za doprovodu dechového uskupení Dunka Boys vyrazí z Naivního divadla v 15 hodin a vyvrcholí před libereckou radnicí malým divadelním zastavením. Kvůli Mateřince se do krajského města z dalekých cest vrátil také sloní vzducholoď Elefantelin s malou divadelní instalací ve svých útrobách. Zakotví na libereckém náměstí a bude přístupná během dne po celou dobu festivalu. „V rámci doprovodného programu proběhnou představení pod širým nebem, workshopy, k vidění budou hned tři výstavy a k poslechu koncert. Pod vedením zkušených výtvarníků Báry Hubené, Eriky Čičmanové a Kamila Bělohlávka si děti vyrobí své vlastní loutky a dřevěné hračky,“ dodala ředitelka Naivního divadla Kateřina Pavlů.

Mateřinka je festival s nezanedbatelnou tradicí. Jeho vznik se datuje rokem 1972, kdy byla pod tímto názvem uspořádána v Liberci první česká národní přehlídka tohoto zaměření. Místem konání bývalo střídavě město Liberec a České Budějovice. Od roku 1991 se pořádá jen v Liberci, a to každým druhým rokem.