Hostit jej bude kino Máj, hospoda či šapitó U letního kina, samo kino na Střeleckém ostrově, Knihovna K. H. Máchy či jezuitský kostel Zvěstování Panny Marie, kde vše ve čtvrtek v 19.00 hodin začne. Publikum uvidí pohyblivé obrazy či experimentální snímky, neTUCtový audiovizuální zážitek slibuje skupina Do Shaska! s ústeckými kořeny.

Na hraně?

„Proč na hraně? To kontroverzní téma symbolizuje završení první dekády existence festivalu, 100 let od založení festivalového kina Máj a 200 let od narození českého tragéda K. H. Máchy. Milovníka romantických Litoměřic, pro něž položil za tragických událostí svůj život,“ uvedli pořadatelé.

„Přípravy festivalu se ale poprvé po letech rozběhly bez účasti jeho ředitelky Renaty Vášové, která vede o. s. Kinoklub Ostrov (provozuje Letní kino a filmový klub v kině Máj), jinak vedoucí kina Máj,“ prozradil zákulisní novinku akce Jaro Balvín, spisovatel, vydavatel, dramatik, herec, spolupořadatel.

Maminka pomohla

„Především a pochopitelně kvůli tomu, že se stala šťastnou maminkou,“ vysvětlil. Litoměřičáci i Pražáci patří k těm, kteří se starali o rozběh dramaturgické a produkční stránky festivalu. Také Irena Velebilová či Jana Palcová, ženy dominují… „Když šlo „do tuhého“, vstoupila Renata Vášová do příprav jako supervizorka. Všichni jsme si oddychli,“ ohlédl se Jaro Balvín.

Sám chtěl pro letošní „filmáč“ (tak se v Litoměřicích festivalu důvěrně říká) sehnat filmy úžeji spojené s místem, v němž se koná. Tedy s Litoměřicemi, kam se Jaro před rokem přistěhoval.

Fascinace

„To město mě svým způsobem fascinuje. Mám jej spojené především s éterickou atmosférou uměleckých prací seskupení výtvarníků a fotografů bratří Květoňů A.S.S. (spolupracovali mj. s původem ústeckým hudebním projektem Michaela Čiháka Do Shaska! a oba dva studovali fotografii na ústecké Fakultě umění a designu Univerzity. J. E. Purkyně),“ vysvětlil.

A.S.S. znamená Andere Seite Studio. Pojmenované je podle původního názvu německého fantastického románu slavného grafika Alfreda Kubina Země snivců. „Kubin je rodákem z Litoměřic, žil zde prvních pár let svého života a úspěch si vydobyl po studiích v Rakousku. Jeho román přeložil do češtiny před týdnem zesnulý spisovatel Ludvík Kundera. Ten rovněž prožil několik let v Litoměřicích – a to v období dospívání,“ překvapil nás trochu pořadatel.

Země snivců

„Zemi snivců zfilmoval v 80. letech v Německu Johannes Schaaf jako Traumstadt. Tento film se v Čechách zřejmě nikdy nepromítal, nikdo ho tu neznal, na internetu nejsou dostupné žádné ukázky nebo více informací. Zkusil jsem jej tedy sehnat přes produkční společnost, která film vyrobila. Stálo to mnoho e-mailů i s držiteli autorských práv na Kubinovo dílo, ale film jsme získali. Stojí za to, mj. proto, že Kubinovo dílo pouze nereprodukuje, ale nově interpretuje. Nebo proto, že v něm hrají jako „křoví“ čeští herci, mj. Josef Kemr v roli hospodského otrapy,“ řekl Balvín.

Snímek Traumstadt uvede festival v kině Máj v sobotu 28. srpna od 16. 30 hodin. Komentářem jej doprovodí Radek Květoň z A.S.S.

José Rizal, bojovník

„Další dva filmy spojené s Litoměřicemi jsme vykorespondovávali s filipínským velvyslanectvím v Čechách a filipínskými kulturními úřady. Jedná se o snímek natočený podle románu filipínského bojovníka za nezávislost Filipín od španělské nadvlády v 19. století Josého Rizala i o životopis­ný film.“

„Rizal je spojen s Litoměřicemi Ferdinadem Blumentrittem – jedním z mála světových filipinistů, který pedagogicky působil v Litoměřicích. Rizal jej v průběhu svých evropských studií v Litoměřicích navštívil a – podobně jako je tomu u Máchy, který v Litoměřicích také nepobyl moc času, a přesto je s nimi asi navěky spojen – i Rizalovi „Litoměřičané rozumějí“. Na hradbách historického centra, tzv. parkánech, mají jeho bustu a vedení Litoměřic udržuje s filipínskými úřady čilé a družné kontakty,“ doplnil Jaro Balvín.

Další unikáty + The Runaways

Na programu festivalu budou také filmy Caravaggio a Wittgenstein anglického režiséra Dereka Jarmana (mimo distribuci), Institut Benjamenta bratrů Quayových oslavující filmy kontroverzního umělce Jana Švankmajera, Láska prokletá Johna Mayburyho o rozporuplném malíři Francisi Baconovi.

Díky dlouholeté spolupráci litoměřického festivalu s Francouzským institutem budou uvedeny filmy Atalanta Jeana Viga a Milenci z Pont-Neuf Leose Caraxe. Filmy V zahradě a Cinematerapie si uvede osobně režisér Ivan Vojnár. Festival také představí v předpremiéře film The Runaways (USA, 2010), film o stejnojmenné slavné kalifornské dívčí hard rockové skupině, první svého druhu na světě. Diváci jej uvidí v sobotu od 22.00 hodin v litoměřickém Letním kině.

„Bratři“ Nicka Cavea

Vedle unikátních filmů zve festival Litoměřice podesáté také na další pěkné. Nabídne ale též dětskou filmovou i animační dílnu, workshopy, čtení, divadlo pro děti, filmové dílny. Zážitkem na 100 % bude koncert skvělé australsko–berlínské kapely The Methylated Spirit v pátek od 19.00 hodin v šapitó u Letního kina. Hrají hudbu blízkou dalším rockovým bouřlivájkům, Nickovi Caveovi a Tomovi Waitsovi. A je to síla.