Na letošních ozvěnách FebioFestu se představí snímky ze čtyř programových sekcí Soutěž Nová Evropa, Panorama světového filmu, Světla severu a Zvláštní uvedení.

Multikino Cinestar v obchodním centru Nisa bude promítat dva dny, vždy čtyři snímky dva od 17.30 a dva od 20.30 v sálech 1 a 2.

Všechny žánry

„V programu jsou filmy všech žánrů. Největšímu diváckému zájmu se těší filmy Braserie Romantika a Stoletý stařík," vyzdvihuje dva snímky Pavel Sladký, tiskový mluvčí festivalu.

FEBIOFEST 2014

filmový festival

Kdy: od soboty 5. do neděle 6. dubna

Kde: multikino Cinestar,

OC Nisa, Liberec, sál č. 1 a 2

Prvním snímkem je psychologický film Egyptská princezna od finského režiséra Jana Forsströma. Vykresluje nesnadný život matky samoživitelky, která si z obavy o své dítě neváhá pořídit zbraň. Když se po letech objevuje otec malé Julie, obavy přerůstají do paranoi…

Trochu romantiky, trochu dramatu, trochu černého humoru. To je belgický film Braserie Romantika. Když se na valentýnskou večeři zamilovaných scházejí v rodinném podniku madame Pascaline různí hosté, ona sama netuší, kdo sem zavítá a jak se jí možná změní další život.

Detektiv Down představuje severský humor v parodii na staré detektivky. Detektiv v klobouku a ošuntělém kabátě lehce rozplete každý případ. Ale co když má snaživý detektiv Robert Downův syndrom? Komedii norského režiséra Barda Breiena (Kurz negativního myšlení) na Febiofestu osobně uvedou herec Svein André Hovsø Myhre i režisér Breien.

Dokumentární film s hranými scénami Sametoví teroristé natočili tři slovenští režiséři, kteří se pokusili přiblížit ozbrojený protest tří mužů z období normalizace v Československu. Atentát na prezidenta Gustáva Husáka, výbuch prvomájové tribuny, ničení propagačních vitrín s komunistickým tiskem. Odsouzení protagonisté po letech vysvětlují své osobní motivace z oné doby.

Symbol boje

Walesa: člověk naděje je životopisný snímek slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví fascinující životní příběh muže, manžela, otce. Lech Walesa spoluzakládal Solidaritu a stal se symbolem boje proti komunismu v Polsku.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je vtipná švédská road movie režiséra Felixe Herngrena. Navazuje na světový knižní bestseller Jonase Jonassona o neuvěřitelně vitálním stoletém muži. Alan odmítá oslavu svých narozenin ve starobinci. V trepkách a bez peněz utíká a zažívá neuvěřitelné příhody…

Výpravný německý velkofilm Ranhojič (s Benem Kingsleym a Stellanem Skarsgårdem v hlavních rolích) je adaptací stejnojmenného románu a uvádí nás do Anglie 11. století. Potulný ranhojič se ujímá sirotka Roba, u kterého tuší velkou empatii k nemocným a umírajícím. Cesta je zavede až do exotické Persie…

Posledním snímkem je komedie Láska, soudruhu! finské režisérky Taru Mäkelä. Tento kus vyrobili tvůrci v české koprodukci. Odehrává se v Helsinkách v roce 1962. Finka Elsa potkává svou dávnou lásku Jana, o kterém si myslela, že již zemřel… Partnerem finské herečky Kati Outinen je ve filmu český herec Miroslav Etzler. Ve vedlejších rolích se objeví také Kryštof Hádek, Jan Budař nebo Václav Jiráček.

„„Jsme rádi, že můžeme našim divákům nabídnout i něco netradičního z oblasti artových filmů. Letošní výběr obsahuje i filmy v české koprodukci s velmi zajímavým hereckým obsazením. I náročnější divák si tentokrát přijde na své," dodal Jaroslav Vrabec, generální ředitel libereckého Cinestaru.

FebioFest 2014 v Liberci program

SOBOTA 5. DUBNA

sál 1

17.30 Egyptská princezna

20.00 Braserie Romantika

sál 2

17.30 Walesa: Člověk naděje

20.00 Láska, soudruhu

NEDĚLE 6. DUBNA

sál 1

17.30 Detektiv Down

20.00 Sametoví teroristé

sál 2

17.30 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

20.00 Ranhojič