V přední části okouzlí návštěvníka naplněné policie až po okraj knihami, zatímco zadní místnost ve vybrané dny ožívá organizovaným hraním a turnaji v karetních a deskových hrách. Provozovatelem a knihkupcem v jedné osobě je Vladimír Blažek.

Můžete popsat začátky Jotunheimu?
Já jsem odmala miloval sci-fi a fantasy. Jednou jsem zcela náhodou obchod objevil, to ještě sídlil v ulici 5. května a atmosféra mě okouzlila, dá se říci, až pohltila. Skamarádil jsem se s majitelem, který s tím chtěl v roce 2010 skončit, a já se rozhodl, že to od něj koupím a převezmu otěže. Nechtěl jsem, aby taková rarita z Liberce zmizela.

V čem se jedná o raritu? Nikde jinde podobné věci nefungují?
Jsme opravdu specializovaná prodejna. To, co nás odlišuje, je právě herna, která je naší nedílnou součástí. Nejbližší podobná prodejna s hernou je v Praze. Tam je jich samozřejmě několik.

Jan Pikous mladší.
Jan Pikous mladší: Příběh si musí každý odžít, internet to za něj neudělá

Měl jste nějaké předchozí zkušenosti s knihami? Tedy kromě toho, že jste vášnivý čtenář.
Původním povoláním jsem geolog. A teď vlastně působím jako knihkupec.

Neuvažoval jste o změně názvu, když jste to převzal? Jako symbol nové éry například?
Tohle mi vůbec nepřišlo na mysl. Původně se obchod jmenoval jen Jotunheim. Soustředil u sebe i hernu s názvem Svět Jotunheim, ale ta nebyla přímo v knihkupectví. Takže jsem spojil názvy dohromady, ale nadále zůstáváme jako specializovaná prodejna sci-fi, fantasy, hororů, komiksů, deskových, karetních a figurkových her. Hotový ráj pro milovníky fantaskních světů. (smích)

Vy jste říkal, že sám patříte k milovníkům tohoto žánru. Co vás na něm tak fascinuje?
Způsobila to jedna jediná knížka, kterou jsem přečetl v hlubokém dětství. Jmenovala se Šest dnů na Luně 1. Poutavý příběh doprovázely krásné obrázky a já naprosto žánru propadl a zůstal u něj.

Karolina Francová s fantasy knihou Tisíciletý Démon.
ROZHOVOR: Liberec se stal hlavním městem a obývají ho lidi, draci i harpyje

Přejděme k organizovanému hraní. Můžete přiblížit ten koncept?
Organizované hraní je turnajové hraní her, to znamená, že hráči jsou registrovaní a jsou součástí nějakého žebříčku umístění, a to nejen v rámci ČR, ale i světového. Výrobce hry tyto turnaje organizuje a podporuje cenami, které se rozdělují mezi hráče.

Jaké hry se hrají?
Z organizovaného hraní u nás takto hrajeme z karetních her Magic the Gathering, Pokémon, Scratch Wars, Star Wars Destiny, z figurkových her pak Star Wars X-Wing. U těchto her jsem schopný začátečníkům vysvětlit pravidla. Začínajícím hráčům ale vždy doporučuji, přijít se podívat v dané dny na turnaje, nemusí se jich zúčastnit, pokud nechtějí, ale pravidla se nejlépe osvojí hrou samotnou. Navíc spolupracujeme s Větrníkem, každý čtvrtek od 18.00 do 22.00 pořádáme deskohraní bez omezení žánrů. Z figurkových her převažuje Warhammer 40 000 a dále např. Warmahordy, nebo RPG hry Imperium Assault (ze světa Star Wars) či Dungeon and Dragons (fantasy). 

Kateřina Hurtová.
Kateřina Hurtová z Jablonce: K fantasy literatuře jsem utíkala z reálného světa

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Týdeníku Liberecko, který vychází v úterý 12. února.