Přestože herec a autor her Tomáš Dianiška přijal angažmá v Divadle pod Palmovkou, F. X. Kalby jedou dál a přichází s novou hrou, která má premiéru v pondělí 1. června. Kromě zmíněného herce si v ní zahraje ještě Jakub Albrecht a Barbora Kubátová, která se ujme také režie.

close Herci Divadla F. X. Kalby jsou známí tím, že se nebojí šokovat názvem inscenace. Z jedné z básní tedy vybrali něco kontroverzního. zoom_in

„Bude to hodně stylizovaná, obrazová a poetická hra. Vytvoříme něco, co ještě Liberec úplně nezná. Chtěli bychom, aby diváci stíhali básně zaregistrovat. Ukázat jejich formu a aby je veřejnost začala vnímat," slibuje herečka Naivního divadla.

Naposledy se herci představili s hrou 1000 věcí, co mě serou, která zdramatizovala vybrané „hejty" populárního webu. Tentokrát chtějí zkusit něco úplně jiného. Rozhodli se zinscenovat vybranou poezii Liberečana Antonína Nevoleho, která vznikala v posledních deseti letech.

Charles Baudelaire a romantismus?

„Nejsou to nové básně. Antonín píše starým stylem. Připomíná mi to Baudelaira, ale i romantismus. Nadchlo mě, že mladý člověk se zabývá stylem takové poezie. Určitě to bude úlet a sama jsem na to zvědavá," popsala nový projekt Divadla F. X. Kalby Barbora Kubátová.

Antonín Nevole je liberecký básník a fotograf. Herci Divadla F. X. Kalby nyní zinscenují jeho vybrané básně ve hře Hovna v stínech akátů. Nevole píše převážně do šuplíku a doposud, jak říká, neměl dostatečnou motivaci k tomu, vydat svou poezii jako sbírku či soubor básní. „Nepíšu určitě na objednávku. Nesednu si a neřeknu: ´Teď napíšu něco, co se bude rýmovat nebo se vypíšu z deprese´, ale nosím s sebou stále tužku a papír a když je inspirace, psaní jde samo. Ani nepřemýšlím nad tím, jestli se to rýmuje… prostě píšu. Nad vydáním básní, které jsem napsal za posledních deset let, přemýšlím neustále, ale poezie se dlouhodobě příliš neprodává, proto jsem vděčný za podobné projekty, jako za ten, který nyní vzniká pod taktovkou mladých herců," řekl.

Herci se nebojí šokovat, takže název je trošku kontroverzní Hovna v stínech akátů. Vychází z jedné básně. „Pojmenování přišlo poměrně komicky. Vrátil jsem se v podroušeném stavu domů. Na Facebooku na mě vybafla událost hry a bylo mi to celé nějak povědomé. Nepsal jsem to někam? Jo, to je pasáž z jedné mé básničky. Domnívám se, že je představení pojmenované docela trefně. Když se to nepovede, tak můžu říct, vždyť jsem vám to říkal," smál se autor básní.

Poezii píše již dlouho. Soubor básní, ze kterého budou herci vycházet, vznikal od roku 2005. Každý kus je prý ovlivněn nějakou životní situací. Většinou negativní.

„Na zinscenování jsme se domluvili už před dvěma lety. Až nyní jsme si s Bárou sedli a vybrali jsme kusy, co by tam mohly být, bylo to hodně rámcové," doplnil Nevole. Konkrétní provedení chce nechat na hercích.

Antonín Nevole, F. X. Kalby:

HOVNA V STÍNECH AKÁTŮ

premiéra

Kdy: pondělí 1. června, od 20 hodin

Kde: Kino Káva, Varšava, Liberec

Hrají: Barbora Kubátová, Tomáš Dianiška, Jakub Albrecht

UKÁZKA Z TVORBY

Antonín Nevole: Dopiju a odcházím

Dopiju a odcházím,

odcházím z kavárny života,

cigareta dohasíná

a v oblaku dýmu

zůstává samota.

Ranní kroky stínů,

lesklých v krůpějích rosy,

plíží se ulicemi šedého města

a já jdu bosý.

Z ampliónů tekoucí moudra

mísí melodie,

jdu s hlavou sklopenou

a město žije.

První tramvaje drtí kusy ledu

zasněženými kolejemi,

tiše skřípou

a barevné plakáty bezmezných

míromilců smrdí galejemi.

Pouliční lampy

v šerosvitu ulic setměly,

jdu bosý městem

a hladoví holubi zemřeli.