Stát se světovou top-modelkou. Řada dívek a mladých slečen to alespoň v určitém věku považuje za svůj největší sen. Pravdou je, že bez ohledu na stav či vzdělání je jedním z těch, který jim nemusí být vyloženě zapovězen. Cesta, kterou za ním musí urazit, nebývá ovšem nikdy snadná. Přinejmenším příležitost na ni vykročit se jim však už příští týden nabídne i na území Liberce.

Superhvězdou z Liberce

V neděli 15. května se totiž na půdě obchodního centra Nisa uskuteční regionální casting do celorepublikové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look Česká republika 2011, který je pořádán v rámci celosvětového soutěžního klání Elite Model Look a v oboru slovutnou agenturou Elite Model Management. Právě z této akce totiž každým rokem vzejde budoucí superstar modelingového průmyslu.

Soutěž Elite Model Look totiž od svého vzniku roku 1983 vyhledává talenty po celém světě. Objemem, kvalitou a profesionálním přístupem je dnes tato soutěž považována nejenom za největší, ale především také nejprestižnější svého druhu na světě. Koná se v 66 zemích světa a každoročně se do ní přihlásí více než 350 000 začínajících modelek.

Pro oblast špičkového modelingu byla jejím prostřednictvím objevena do dnešních dnů celá řada tváří proslulých z titulních stránek světových módních časopisů. Pomohla například odstartovat kariéry takových modelingových hvězd současnosti, jako jsou např. Gisele Bündchen, Alessandra Ambrossio či Petra Němcová, Denisa Dvořáková, Linda Vojtová či Hana Jiříčková. V devadesátých letech pak byly finalistkami soutěže - tehdy ovšem pořádané ještě pod názvem The Look Of the Zdar - i takové legendy modelingové profese jako Cindy Crawford, Karen Mulder, Tatjana Patitz, Linda Evangelista nebo Stephanie Seymour.

Silné typy, různé osobnosti

Do soutěže Schwarzkopf Elite Model Look Česká republika 2011 se mohou přihlásit všechny dívky ve věku 13 - 22 let s výškou nad 170 cm.

Jak uvedl Sáša Jány, zástupce Elite Model Look pro ČR a SR: „Dnešní generace dívek se vyznačuje především silnými osobnostmi a různými typy.“

Jelikož je soutěž Elite Model Look nejprestižnější soutěží na světě, jejíž úspěšné účastnice se stávající skutečnými hvězdami modelingu, je samozřejmě nutné, aby dívky ovládaly alespoň základy angličtiny a nepostrádaly zdravé sebevědomí.

Každá dívka se zúčastní osobního pohovoru s profesionály agentury Elite, obdrží dárek ve formě produktů od firem Schwarzkopf, Bioderma, Gosh, získá poradenství ohledně péče o vlasy, pleť a zástupci společnosti Rowenta poradí, jak si upravit vlasy výrobky z řady Rowenta for Elite Model Look, o které se bude zároveň každou hodinu losovat.

O statisíce dolarů

Vybrané dívky postoupí do národního semifinále, které se uskuteční v červnu v Praze a kde bude vybráno 10 finalistek soutěže Schwarzkopf Elite Model Look ČR 2011. Finále se uskuteční v září tohoto roku.

Díky struktuře soutěže se následně každá vítězka národního finále zúčastňuje i finále mezinárodního, kde absolvuje množství focení, výuku chůze po molu a rozhovory pro média.

Soutěž vrcholí galavečerem konaném v jedné z nejprestižnějších destinací světa, na jehož konci porota sestavená z mnoha světoznámých osobností vyhlásí budoucí hvězdu agentury Elite. První tři finalistky získávají roční garantovanou smlouvu s agenturou Elite v hodnotě 150 000, 100 000 a 75 000 amerických dolarů.

Světová elita od New Yorku po Hong Kong

Modelingová agentura Elite Model Management, která projekt po celém světě zastřešuje, byla založena v Paříži v roce 1972 Johnem Casablancasem a Alainem Kittlerem, se za léta svého působení od tehdejších průkopnických let vypracovala na nejprestižnější agenturu na světě.

Má 36 poboček po celém světě: přes New York, Los Angeles, Rio De Janeiro, Santiago de Chile, Paříž, Kodaň, Prahu a Bratislavu až po Jakartu, Hong Kong nebo Tokio. Zastupuje přes 750 modelek, z nichž některé patří mezi světovou elitu.

Jako důležitá hybná síla v modelingovém průmyslu položila agentura Elite základy pro management v modelingu a i nadále si tento trend udržuje.

Její přístup k obchodu je založen na prodejní síle, kterou je schopna modelkám dopomoci dosáhnout mezinárodní úrovně a takto je posunout až na stupínek supermodelky.

Profesionální i skandalizovaná

Vedení společnosti se prezentuje rovněž etickým kodexem v modelingovém průmyslu a podle svých slov podporuje přísné dodržování zdravého životního stylu. Všeobecně jsou známy i proklamace, podle nichž je o dívky postaráno na vysoké profesionální úrovni.
Nicméně ve vztahu k širší veřejnosti a v oblasti svého působení se ani této společnosti v minulosti nevyhnuly určité problémy. Na sklonku 90. let její tehdejší vedení muselo například čelit napadení ze sexuálního zneužívání některých dívek a údajných rasistických postojů. Tento skandál rozpoutala investigativní reportáž novináře BBC Donala MacIntyre, který do zákulisí organizace pronikl se skrytou kamerou.

Před dvěma lety byl pak Bertrand Hennet, prezident Elite World coby dceřiné firmy Elite Model Management, uvězněn za to, že si v nákladech účtoval nákup drog.

Právním problémům se nevyhnul ani jeden ze zakladatelů společnosti John Casablancas.

Vzhledem k faktu, že tato podezření se ale vždy vztahovala pouze k jednotlivým zástupcům značky, a nikoliv samotnému systému fungování, společnost tato obvinění nakonec ustála a svým dalším vývojem svůj kredit očistila.

V obchodní strategii navíc Elite Model Management vždy výrazně prospívala silná a populární jména, která pod její střechou rozvíjela svoji kariéru.

Mezi nimi lze nalézt například nejenom zavedené top-modelky fungující v oboru po několik dekád jako Naomi Campbell či Claudie Schiffer, ale i jména předních a oblíbených hollywoodských hereček Umy Thurman či Cameron Diaz.

Elite rovněž založila známou divizi Elite Celebrities, kterou má v New Yorku na starosti management známých osobností, většinou právě hereček pro práci v modelingu.

V libereckém OC Nisa bude casting Elite Model Look probíhat od 15 hodin odpoledne a provázet jím bude známá česká topmodelka Simona Krainová.