Jde o tzv. „buffu". Ta si klade za cíl diváka pobavit, potěšit, odlehčit stíny dramatické operní literatury. Tomu odpovídá i samotné libreto a hudební zpracování, které bývá postaveno na základech hudebního vtipu s méně či více překvapivou pointou, za pomocí přirozené nadsázky. Nejinak je tomu i u Dona Pasquala, který je považován za jednu z nejvýraznějších kompozic skladatele Donizettiho a řadí se mezi jeho nejčastěji uváděné komické opery. Premiéru má v pátek 29. května od 19 hodin ve velkém divadle.

„Don Pasquale je mistrovské dílo, vskutku komická opera, která je navíc dokonalá ve své kompozici, s bohatým orchestrem a bravurně vystřihnutými lidskými charaktery," říká šéf liberecké opery Martin Doubravský, který pro nové nastudování pozval známého dirigenta, Richarda Heina, absolventa Hochschule für Musik v rakouském Grazu, působícího v Národním divadle v Praze, dirigenta, který má s italskou operou nemalé zkušenosti.

Láska, napětí i ironie

Za režijní pult byl přizván, do libereckého divadla poprvé, mladý, talentovaný operní režisér Dominik Beneš, který prozradil něco málo ze své režijní interpretace. „Tragikomedie opery spočívá ve faktu, že každá z postav, toužící po naplnění, chápe lásku jaksi po svém. Jeden miluje, dokud ho to nestojí peníze. Druhý miluje, dokud za lásku nemusí bojovat. Třetí miluje, dokud trvá pocit okouzlení. A čtvrtý miluje, dokud ho ten třetí škádlí svou nedostupností… to vše okořeníme notnou dávkou ironie, napětí, romantiky, mazanosti a vášně mafiánské Itálie."

Opera Don Pasquale je založena především na pěvecko-hereckém talentu jednotlivých postav v Liberci se mohou diváci těšit na výrazné obsazení a to jak z řad operního souboru Divadla F. X. Šaldy, tak na sólisty Národního divadla v Praze a jiných operních domů. Hlavní role Dona Pasquala byla obsazena Pavlem Vančurou a Zdeňkem Plechem, v roli Noriny se představí Věra Poláchová a Kateřina Kněžíková, jedna z nejvýraznějších sopranistek, kterou český operní svět v současnosti má, mladého Ernesta ztvární Tomáš Kořínek nebo Róbert Remeselník a na doktora Malatestu se mohou diváci těšit v podání Jiřího Hájka a Matěje Chadimy.

Gaetano Donizetti:

DON PASQUALE

Italská komedie filmového střihu

Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

Premiéra: pátek 29. května

Druhá premiéra: sobota 6. června

Repríza: sobota 13. června,  úterý 23. června