Celý program se bude odehrávat od páté hodiny odpolední, kdy mohou diváci přijít do baru Jedno v Malém, pokračovat bude vernisáží, čtyřmi inscenacemi proloženými hudebním doprovodem až do desáté hodiny večerní. Hudební vstupy zajistí Lukáš Smrkovský na klavír a David Le Cam na saxofon. Kapacita otáčivého hlediště je pouhých pětadvacet míst, tudíž inscenaci, kterou si činohra pro večer připravila, sehraje ve čtyřech samostatných blocích.

„Diváci se mohou na letošní Noc divadel těšit z mnoha důvodů. Samo uvedení otáčivého hlediště v Malém divadle do provozu bude velkou událostí a věříme i tomu, že nahlédnutí pod pokličku divadelní tvorby bude pro všechny, kteří přijdou, poučné a zábavné,“ prozradil dramaturg činohry Jiří Janků.

Jak se dělá divadlo

Co se týče obsahu, půjde o svéráznou adaptaci fejetonů Karla Čapka, které později vyšly knižně pod názvem Jak se dělá divadlo. Diváci se s velkou nadsázkou a svérázným čapkovským humorem dozvědí o tom, co vše se odehrává v zákulisí, než nová divadelní hra spatří světlo světa. Budou se moci přesvědčit, kolik důležitých profesí a zaměstnanců každé divadlo potřebuje, a zjistí, že se jedná o velmi složitý mechanismus, kde se jeden bez druhého zkrátka nemůže obejít.

„Autorem divadelní adaptace je Vojtěch Balcar, student brněnské JAMU, jenž je v našem divadle na stáži a seznamuje se u nás s divadelním provozem v praxi. Scénář, který připravil, velmi pečlivě ctí předlohu a nabízí spoustu prostoru k rozehrávání jednotlivých situací. Režie se ujala umělecká šéfka činoherního souboru Kateřina Dušková,“ dodala vedoucí marketingu Eleonora Kočí.

Výstava S nadhledem představí vizuály k loňským premiérovým plakátům. Pro všechny soubory Divadla F. X. Šaldy je nafotil liberecký fotograf Radek Teope Drbohlav a graficky zpracoval Martin Taller. „Byla to pro mě velká výzva, protože někdy to focení bylo opravdu dobrodružné. Ale nakonec mám z fotek obrovskou radost a s každou mě pojí spousty zážitků,“ řekl Deníku Drbohlav, který bude na vernisáži osobně přítomen.