Předpremiéra Země úsměvů se v historické budově divadla uskuteční ve čtvrtek 18. prosince od 19.00 hodin, premiéru odehraje divadlo o den později.

Hudební hodnotou se blíží k opeře

Svůj prapůvod má Země úsměvů v operetě Žlutá kazajka z roku 1923, plné idealizovaného pohledu na exotickou Čínu. Lehár později dílo za pomoci nových libretistů Ludwiga Herzera a Fritze Löhnera – Bedy přepracoval, a tento počin sklidil obrovský úspěch. Země úsměvů bývá považována za hudebně nejkrásnější Lehárovo dílo, které svými hodnotami nemá daleko k opeře.

O osudu evropské ženy, která v manželství s čínským diplomatem pochopila, že i přes velkou lásku se nikdy nesmíří s postavením, jaké přisuzují manželkám tradiční čínské zvyklosti, Lehár prohlásil: „Tato opereta je mým nejzdařilejším dílem, které jsem dosud napsal. Z hlediska divadelního působení převýší Veselou vdovu. Toto dílo je korunou mé celoživotní práce.“

Franz Lehár měl české kořeny

Franz Lehár přišel na svět 30. dubna 1870 ve slovenském Komárně. Pocházel po otci z česko-moravské oblasti. Jako dvanáctiletý začal studovat housle na pražské konzervatoři, jeho spolužáky byli Oskar Nedbal, Josef Suk či Vítězslav Novák. Jeho učitelem pak Josef Bohuslav Foerster, později přidal skladbu u Antonína Dvořáka.

Premiéra Země úsměvů se konala 10. října 1929 v berlínském Metropoltheatru a znamenala pro Lehára i jeho libretisty ohromný úspěch. Země úsměvů vítězila všude, a nezklamala ani české publikum. Do Československa se opereta dostala na podzim roku 1931, po Praze a Brně se hrála v dalších městech.

Princem Su-Čongem bude v liberecké inscenaci mexický tenorista Rafael Alvarez, který se narodil v Mexico City, studoval na tamní konzervatoři a v roce 1995 odcestoval na studijní pobyt do Vídně. V libereckém divadle jej mohou lidé vidět také ve Dvořákově Rusalce.