Téměř po roce se opět pro diváky otevírá jediné profesionální divadlo se stálým souborem v Libereckém kraji. Divadlo F. X. Šaldy během nucené pauzy způsobené pandemií nezahálelo. Pokud to šlo, zkoušelo nové inscenace. V momentě, kdy bylo díky příznivému vývoji pandemie jasné, že se divadla otevřou, stáli v Liberci před kuriózním rozhodnutím: které z nově nazkoušených představení divákům zahrají jako první? Volba nakonec padla na hru Tomáše Dianišky „Burian“ o životě krále komiků a nejslavnějšího libereckého rodáka, kterou ve světové premiéře uvede Malé divadlo 27. května.

„Na otevření divadla jsme připravení. V průběhu května a června máme v plánu odehrát celkem 15 představení, z toho tři české premiéry a dvě světové,“ řekla k programu vedoucí marketingu divadla Michaela Pompová. Dodala, že jako úplně první divákům zahrají Vraždu v Orient expresu, a to už příští středu.

Kadence, s jakou bude liberecké divadlo nasazovat nové kusy do repertoáru, je obdivuhodná. Už 28. května totiž přijde na řadu premiéra komické opery Dcera pluku, 6. června diváci poprvé uvidí Krále Leara, kde se v titulní roli představí Václav Helšus.

V libereckém divadle pózoval Mauglí.
Kniha džunglí ožije. V libereckém divadle pózoval Mauglí

A dále – 11. června po odmlce s novým kusem před diváky předstoupí také baletní soubor s premiérou tanečního dramatu Liliom. O týden později chystá Divadlo F. X. Šaldy druhou ze zmiňovaných světových premiér, tentokrát půjde o muzikál Semafor, který je plný písní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra.

„V uzavřeném divadle se neustále tvořilo. Nemůžeme se dočkat, až všechny nové kusy předvedeme divákům,“ svěřila se ředitelka divadla Jarmila Levko a dodala, že je zvědavá, jaká bude návštěvnost. „Buď se budou tvořit fronty u pokladny, nebo bude návrat pozvolný, protože se diváci budou bát,“ nastínila možné varianty Levko.

I když se divadla otevřou, budou i tam platit omezení. „Zatím to vypadá, že budeme moci obsadit jen polovinu divadla a diváci budou muset mít negativní antigenní nebo PCR test. V hledišti pak budou sedět ob jednu sedačku, s tím, že rodina bude moci sedět u sebe. To ale budeme řešit operativně, takže lidi budeme přesazovat až v hledišti,“ vysvětlila ředitelka divadla.

Pojedou i přes léto

Další výraznou změnou pro diváky, ale i členy libereckého souboru, je to, že divadelní sezona letos nebude končit v červnu. Divadlo bude hrát i během léta a nejen v Liberci, ale po celém kraji: 29. a 30. června budou mít diváci šanci zhlédnout Shakespearovu komedii Mnoho povyku pro nic na svijanském zámku, 12. srpna se bude hrát v barokní zahradě Bredovského letohrádku na Lemberku muzikál Semafor a 14. srpna zahrají liberečtí herci na tom samém místě Moliérovu Školu žen.

Operní soubor zase najde zázemí na hradě Grabštejn, kde 5. a 6. července zazní árie a sborové scény z oper světových a českých autorů. Baletní soubor zase 4. července promění zahradu Lidových sadů v Liberci v jazzové taneční divadlo s představením Sluha dvou pánů. Sezonu pak symbolicky uzavře představení před libereckou radnicí, kde divadlo uvede 25. srpna Semafor a o den později tam zazní symfonický koncert sestavený ze slavných filmových melodií.

Zahajovací zkouška.
V libereckém divadle zahájili zkoušení nové opery. Diváky potěší Dcera pluku

Během léta, kdy budou soubory kočovat po venkovních scénách, vymění divadlo v přízemí a prvním patře historické budovy v centru města staré sedačky. „Po loňské úpravě tváře hlediště, které zlepšilo akustiku v budově, přinesou nové sedačky za bezmála 10 milionů korun pro diváky další zlepšení jejich komfortu,“ předeslala ředitelka divadla Levko.

Chcete sedačku se jménem?

Při této příležitosti se liberecké divadlo rozhodlo nabídnout svým věrným divákům možnost zapsat se do jeho historii a darovat divadlu novou sedačku, respektive přispět na její koupi. Na takto zakoupené sedačce se pak objeví jméno dárce či dárcovské firmy. „Už u zrodu a vybudování divadla v roce 1883 stála veřejná sbírka a mecenášství, rozhodli jsme se tedy na tuto tradici navázat,“ doplnila Levko. Cena jedné sedačky je 13 794 korun, zájemci ale mohou darovat i jen desetinu ceny, tedy 1379 korun.