Jelikož se jedná o hru jednoaktovou, bylo třeba ji pro inscenování doplnit o ještě jeden kratší titul. Dramaturgie nakonec zvolila méně známou aktovku Jiřího Dienstbiera Příjem. Samotný autor ji dedikoval Václavu Havlovi. Dějově navazuje na Audienci, spisovatel Vaněk se tu setkává opět s užvaněným Sládkem, tentokrát v prostředí nápravného zařízení, jak komunisté označovali vězení. „Hru jsme připravili ve světové divadelní premiéře, dosud byla uvedena pouze formou scénického čtení a také jako rozhlasová hra,“ informovala vedoucí marketingu Eleonora Kočí.

Role režiséra těchto aktovek se chopil Břetislav Rychlík, který se s oběma autory osobně znal, byl jejich přítelem a pohyboval se s nimi v prostředí disentu. „Kdysi jsem Jiřímu Dienstbierovi slíbil, že až se naskytne vhodná příležitost, uvedu jeho hru na jevišti. Jsem tedy moc rád, že touto inscenací svůj slib plním,“ svěřil se režisér.

Součástí Rychlíkova inscenačního záměru byl také nápad vytvořit jakousi mezihru, která by obě aktovky propojila. Proto doplnil text o verše Ivana Martina Jirouse alias „Magora“. Jeho básně z vězeňského prostředí, které vyšly v samizdatu ve sbírce Labutí písně, jsou svérázným svědectvím doby a také intimním nahlédnutím do duše politického vězně.

Podle dramaturga Jiřího Janků byla příprava inscenace velmi specifická. „Abychom důkladně nasáli atmosféru konkrétních prostředí, navštívili jsme v rámci zkoušení svijanský pivovar i rýnovickou věznici. Důležitá byla také beseda s Františkem ‚Čuňasem‘ Stárkem, signatářem Charty 77, bývalým politickým vězněm a později i důstojníkem BIS. Ten nám na jedné ze zkoušek velmi barvitě a zasvěceně popsal život v komunistickém vězení a výrazně tak pomohl celému inscenačnímu týmu s interpretací textu,“ sdělil.

Premiéra inscenace Audience a Příjem se uskuteční v pátek 17. února 2023 v Malém divadle a hlavních rolích se ujali Martin Polách, Tomáš Váhala a Václav Helšus. „Věříme, že se tento autentický návrat do naší nedávné minulosti stane zajímavým zpestřením probíhající liberecké divadelní sezony,“ dodala Kočí.