Včerejší průvod herců městem odstartoval druhý festival současného Divadla WTF?! v Malém divadle, který bude letos trvat tři dny. Programově nejnabitější je sobota, ale všechny dny nabídnou pestrou zábavu. O akci povídal v rozhovoru herec Divadla F. X. Šaldy Tomáš Dianiška.

Slibujete, že letošní třídenní WTF?! bude jednou z největších událostí v Liberci, čím hlavně to bude tak velkolepé?

Neskromně musím říct, že v Liberci nevím o žádné jiné akci, která by nabídla tak rozmanité mladé umělce, jako náš festival. Podařilo se nám dát dohromady špičky české undergroundové scény. Během WTF?! se v Malém divadle vystřídá asi třicet projektů, souborů, či výtvarníků.

Na festivalu současného divadla jste spojili několik odvětví kultury, je fajn, když místní umělci spolupracují. Z libereckých projektů se můžeme těšit na co?

Liberecká návrhářka Míra Božská připravuje fashion show, herec Naivního divadla Marek Sýkora pak zkusí zahrát pohádky pro dospělé s názvem Márův jokebox diváci vykřikují libovolná slova a „nebohý" Mára podle nich improvizuje rozverné scénky.

Promítneme taky nový film Dětské televize Liberec Vobrázky z vajglů. Místní galerie 3x3 chystá vernisáže a koncerty.

Punková odnož libereckého divadla Divadlo F. X. Kaldy zahraje inscenace z této sezóny Siegfiedova idyla, LSDown, Mickey Mouse je mrtvý a další.

Co považujete za špičku programu? Na co jste nejvíc hrdí ze zařazených věcí?

Nejvíc se těším na páteční Amis a Amil pražského A Studia Rubín. Na své domovské scéně je hra vyprodaná měsíce dopředu. Její autor Daniel Špinar, majitel mnoha ocenění, patří k nejlepším ze současné české režie. Získali jsme i výtvarníka Richarda Loskota, nominovaného na Cenu Chalupeckého. Z německé Zittau přijede Gerhart Hauptmann Theater s inscenací Reality number six. A z Brna Audiovizuální projekt PíZH (jejich pravé jméno do Deníku nelze publikovat), který zahaluje popové melodie do melancholicky potemnělých nálad.

O čem pojednává páteční hra Amis a Amil A Studia Rubín?

Amis a Amil vypráví o dvou rytířích na gay party. Není radno míchat alkohol, drogy a Zeyera … Je to smrtící koktejl! Sodoma-Gomora!

Proč vám připadá atraktivní hra skupiny Lachende Bestien se 120 dny Svobody?

Inscenace vycházející z románu markýze de Sade, je proslulá explicitním zobrazováním nahoty a získala si kultovní pověst. Žijeme ve jednadvacátém století a je správné znát všechny moderní trendy performačního umění. Jak říká podtitul hry: V každém člověku dřímá prase.

A čím je zajímavá hra Název dodám později?

Divadlo DNO z Brna kombinuje loutky, staré hračky, hi-technologie a živou hudbu. Představení Název dodám později je kabaret o největších botách života. Budete jako na jehlách. Hoši se do toho pořádně obují.

ZDARMA NA FESTIVAL WTF?!

Koncerty: Alpia, Kbája, Pipinky pičo LIVE BAND, PíZH, Ninja

disco, eXperimental cabaret, Tři bobři

Divadlo: Cela, JÁ + JÁ = (srdíčko), Márův jokebox

Přehlídka: Božská Babi Fashion-theatre show

Film: Vobrázky z vajglů

Jednotlivé divadelní produkce na místěza 100 Kč

Pátek: 250 Kč

Sobota 350 Kč

Neděle 150 Kč

Můžete každý den něco doporučit? Ne každý asi zvládne úplně celý program. Budou si dávat pauzu, tak aby věděli, na co se zaměřit především.

V pátek bych určitě doporučím Dresscode: Amis a Amil, divoká kapela HI-FI, vernisáž + koncert PíZH a jiné.

Sobota je nejnabitější. Tak například žonglérské duo Bratři v tričku, které objelo svět, novinka hradeckého divadla DNO Název dodám později, nejkontroverznější hra široko daleko 120 dnů svobody, která se hraje na půdě Divadla Na zábradlí, spousta kapel a divadel.

V neděli bych si dovolil doporučit švestičky z naší zahrádky: divadelní road movie Brkelemeke, Mickey Mouse je mrtvý a především derniéru hry Pipinky z plakátu.

Do kolika budou večery trvat? Bude třeba i nějaká after party nebo koncert, kde by se dalo zůstat do večerních hodin?

Hlavní program jede tak do půlnoci. Pak samozřejmě organizujeme afterparty. Hrát budou například DJové z formace Experimental Cabaret. Minulý týden jsem v kavárně založil novou „disko kapelu", VJka AKA 47 se bude starat o vizuální vjemy a já snad míchat songy. Už se těším na náš první koncert. Rapová formace Pipinky pi*o momentálně zkouší s živou kapelou. Bude to vážně nářez.

Na festivalu bude mít premiéru vaše nová hra Cela, která ovšem bude mít rovnou derniéru, jak jste na tom s přípravami? Proslýchá se, že ji budete hrát několikrát a pro malý počet lidí?

Hra je inspirována skutečnými událostmi, při kterých se parta libereckých herců, kvůli sprejování dostala na noc do vězení. Hrát bychom ji chtěli asi osmkrát ve zkušebně v Malém divadle. Je tam omezená kapacita.

V neděli by měla mít derniéru hra Pipinky z plakátu? To už ji opravdu nechcete uvádět? Není to škoda, je to jedna z vašich nejoblíbenějších her.

Nic netrvá věčně, bude nám chybět, ale rozloučení na WTF?! festivalu považujeme za důstojné.

Režisér Braňo Holiček minule v rozhovoru prozradil, že plánujete další společný projekt, řeknete nám něco bližšího?

Projekt je schválený, ale máme na něj ještě rok. To je spousta času. Jak nás znám, začneme na tom pracovat týden před „deadlinem".

PROGRAM

PÁTEK 3. května

Sál

18.00 19.30 Reality Number Six (Zittau)

22.00 23.30 Dresscode: Amis & Amil (A studio Rubín)

24.00 HI-FI (PHA)

Klub

Kouzelník Tomáš Holý

Klavír Michal Maléř

Bílý foyer

19.30 20.30 PiZH vernisáž

? Richard Loskot vernisáž

22.30 23.15 PíZH koncert

SOBOTA 4. května

Sál

14.00 15.00 Siegfriedova idyla (F. X. Kalby)

16.00 16.30 Malíři (Bratři v tricku)

16.30 16.45 Aries (soubor bicích nástrojů)

17.30 19.00 LSDown (F. X. Šaldy + Kalby)

19.30 19.45 Fashion-Theatre show Božská Babi

20.30 21.30 Název dodám později (Divadlo DNO)

22.30 00.00 120 dnů svobody (Lachende Bestien)

00.30 Kapely Pipinky pi*o + Tři bobři + Alpia

Rampa

15.15+ 17.00 Já + Já = <3 (DS KÁŤAjeBÁRAjeSKÁLA)

Klub

Kabája koncert

Márův jokebox

Bílé foyer

vernisáže

sekáč, stánky

Občerstvení Hairy Bakers

+ další

NEDĚLE 5. května

Sál

16.00 17.30 Brkelemeke

18.30 19.30 Pipinky z plakátu derniéra

Rampa

18:30 19.30 Vobrázky z vajglů (film)

20.30 21.30 Mickey Mouse je mrtvý (F. X. Kalby)