Poslední premiéra sezóny Divadla F. X. Šaldy se uskuteční na malé scéně. Malé divadlo v pátek 26. června uvede činoherní novinku Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

Autor hry Karel Steigerwald napsal hru na základě inspirace povídkovou knihou zlínského spisovatele Josefa Holcmana Cena facky. Knížka zachycuje osudy převážně vesnických lidí perzekuovaných v padesátých letech komunistickým režimem.

Steigerwald téma obohatil o druhou linku vycházející ze zkušenosti polistopadového vývoje a našeho vyrovnání či nevyrovnání s minulostí.

„Většina žalob na někdejší příslušníky StB, kteří mučili vězně, nebyla dotažena do konce a někdejší zločiny tak zůstaly nepotrestány. Někdy přitom stačilo nedostavit se k soudu s odkazem na špatný zdravotní stav. Tak se tragické dějinné události postupně měnily v podivnou frašku," vysvětlil Jakub Kabeš z marketingového oddělení divadla.

Dramatik Karel Steigerwald dokázal už v osmdesátých letech minulého století svými hrami zobrazit pokřivené české poměry. Vlastní je mu přitom poněkud krutý groteskní humor zobrazuje české dějiny s nadsázkou, při níž však tuhne úsměv na tváři.

Komedie: Nový rozměr

Právě grotesknost Steigerwaldova textu zdůrazňuje v liberecké inscenaci režisér Šimon Dominik, který ke hře přistoupil jako ke kabaretu.

Ke spolupráci proto přizval hudebního skladatele Matěje Kroupu, jenž do komedie napsal několik nových písniček. Na choreografii spolupracoval Martin Pacek, jehož práci mohou liberečtí diváci znát z úspěšného muzikálu Spamalot.

„Ke Steigerwaldovým hrám tíhnu, takže mi udělalo radost, když mi Ivan Rajmont nabídl setkání právě s tímto autorem, jehož dvě jiné hry už jsem inscenoval v Chebu. Cena facky je pro mě příležitostí uzavřít pomyslnou trilogii. Cena facky pojednává o věcech, o nichž se běžně ví a často mluví. A když o něčem slyšíme moc často, okoráme," řekl režisér. Komedie jako žánr podle něj nabízí nový úhel pohledu.

„Vykolejuje zaběhlý způsob myšlení to mi přijde důležité. Většina z nás cítí, že u nás něco důležitého neproběhlo: přiznání viny skutečných zločinců. Ale současně má hra druhé téma, a to, že navzdory všemu, co se stalo, tu spolu musíme nějak žít. S minulým režimem bylo v roce 1989 aktivně spojeno asi 1,5 milionu lidí, ty nelze z národa nějak vypreparovat. Z toho plyne, že hra Cena facky není o padesátých letech, ale je o nás, o současnosti. Padesátá léta jsou jen startovací plochou a my se na ně díváme z dnešního pohledu. A co mě na hře baví? Komediálnost, kterou společně odhalujeme," dodal.

Zvláštním lákadlem pro liberecké diváky by mohl být návrat herce Hanuše Bora, který před lety působil právě v DFXŠ a jenž hraje jednu z hlavních rolí někdejšího vyšetřovatele StB Terciáše.

CENA FACKY aneb GOTTWALDOVY BOTY

Malé divadlo, Liberec

„Cimbálmuzikál" z naší rudé minulosti, která tak úplně neodešla.

pátek 26. června

sobota 27. června

úterý 8. září