Umělecko-aktivistická skupina Guma Guar, působící v Praze, se 1. června představí v Galerii 3x3, v prostoru Malého divadla ve Zhořelecké ulici. Vernisáž výstavy Dětský den s Guma Guar proběhne po představení Přísně tajné: Hrubá nemravnost. Následovat bude i koncert, také v podání Guma Guar.

Guma Guar

Umělecká skupina Guma Guar vznikla v roce 2003. Z posledních událostí spojených s Guma Guar připomeňme skupinový zpěv české hymny v nákupním centru Palladium na pražském náměstí Republiky, který se konal 8. března a kterého se účastnila stovka lidí sezvaných přes facebook. Akce byla součástí výstavy nazvané Čí je to město?, která se do 16. března konala v galerii Karlín studios v Křižíkově ulici.

Hlavní linií výstavy byla kritická reakce na vývoj architektury a urbanismu v Praze. Text státní hymny od Josefa Kajetána Tyla, který napsal v budově kasárny, která musela ustoupit právě novodobému Palladiu, byl ovšem nahrazen textem novým. Návštěvníci obchodního centra tak při konzumaci svých hamburgerů mohli slyšet například: „…jasná mysl, vznik a zdar a ta síla, vzdoru zmar…“

Přistižené výrazy konzumentů konzumu je zřejmě jednoduché si v té chvíli představit… Akci nakonec ve směšné panice završila ochranka přivoláním policie. To už ale ústřední aktéři byli pryč – dávno předtím se totiž v poklidu, bez jakýchkoliv zbytečných konfliktů, rozešli.

Dnes již téměř legendární je i výstava z roku 2008 na nábřeží Vltavy v rámci projektu galerie Artwall. Zde Guma Guar vystavili sérii billboardů kritizujících hospodaření pražské radnice. Výstava byla neznámým pachatelem poničena a galerie Artwall byla z rozhodnutí magistrátu zrušena. A (nejen) v Praze se jede dál…

Angažované umění

Členové skupiny Guma Guar v rozhovoru s Travisem Jeppesenem pro časopis Think Again mimo jiné uvedli: „…skupina vznikla z vnitřní potřeby vyjádřit náš názor na současné kontroverzní veřejné problémy, nikoli z egoistické snahy po prezentaci našich vlastních vnitřních světů, na které je prostor současného umění postaven a jak k umění přistupuje většina dnešních umělců.

Na české umělecké scéně je mnoho skupin, které je možné popsat jako politické nebo tendenční. Podle našeho názoru, ale nejsou tyto skupiny kritické dostatečně a jejich kritika je často zaměřena na “oficiální problémy“ současné vládnoucí politické elity. Ústředním tématem práce Guma Guar je disputace funkce kapitalistického světového systému, kritika západního militarismu, kladení otázek rovnosti pohlaví, otázky menšin, kritická analýza kulturního průmyslu, a komentáře k fungování hromadných sdělovacích prostředků napříč dnešní moderní společnosti.“

Držte si klobouky?

Na co konkrétně se v Liberci můžeme těšit, Guma Guar podle svých zásad do poslední chvíle tají. „O tématu výstavy nebudeme mluvit. Prozatím máme připravené jedno obecné téma, ale vzhledem k tomu, že fungujeme hodně spontánně a pracujeme systémem na poslední chvíli, je možné všechno…“, komentovala blížící se výstavu členka iniciativyGuma Guar.

O tom, že námětů pro otevřenou kritiku je v Liberci více než dost, asi není nutné příliš mluvit…