Mezinárodní den památek a historických sídel se slaví 18. dubna každý rok. Tento den je věnován oslavě a ochraně kulturního dědictví po celém světě. Je to příležitost k uvědomění si důležitosti uchování historických památek, budov a míst. Během měsíce dubna proto různé historické památky zpřístupňují jinak pro veřejnost uzavřené části. Cílem je zvýšení počtu návštěvníků na jednotlivých památkách a zvýšení podvědomí o historii těchto objektů.

V srdci Libereckého kraje tato slavnostní atmosféra ožívá s nezaměnitelným šarmem. Hrady a zámky, které střeží historické tajemství regionu, otvírají pro veřejnost jinak nepřístupné části. Tento významný den vyhlásilo UNESCO v roce 1982, jako příležitost k oslavě kulturního dědictví. Oslavy zahrnují otevření neobvyklých prostor, koncerty, divadelní představení a netradiční prohlídky.

Tatra 148 opět dobývá dětská srdce.
Legendární hračka opět dobývá dětská srdce. Tatra 148 se rodí pod Ještědem

V Libereckém kraji se tak můžete těšit na rozšířené prohlídky majestátního hradu Bezděz, okouzlujícího zámku Frýdlant, hradu Grabštejn či zámku Lemberk. Tyto poklady nejenom zvelebují krajinu, ale také přinášejí interaktivní historickou podívanou všem, kteří se do jejich bran odváží vkročit.

Hrad Bezděz

Tajemný hrad Bezděz nabízí návštěvníkům výstavu vzácné dřevořezby z Křížové cesty. Ta bude k vidění v gotické hradní kapli ve dnech 19. až 21 dubna. Mezi dřevořezby patří ty s názvem Ježíš klesá pod křížem poprvé, Šimon Kyrenský pomáhá Ježíši nést kříž a Tělo Kristovo je kladeno do hrobu. Mimořádně v rámci dne památek a sídel bude dostupný ochoz v Královské kapli. Lidé si tak mohou prohlédnout nové nainstalované vitráže v celé kapli.

Sraz veteránů na Sychrově.
Tipy na víkend: Veteráni na Sychrově, Den Země v liberecké Zoo a dílny v galerii

Hrad Grabštějn

V rámci dne památek a sídel si také gotický hrad Grabštějn připravil pro své návštěvníky zpestření, a to kastelánské prohlídky běžně nepřístupných prostor. Kastelánská prohlídka spočívá v tom, že je časově náročnější a je zaměřená na konkrétní historické období případně osoby z dějin hradu. Součástí kastelánských prohlídek jsou části objektu, které v rámci standardní prohlídky nejsou přístupné.

Na tyto speciální prohlídky se můžete vydat už v sobotu a v neděli 20. až 21. dubna ve 14 hodin.

Ilustrační foto. Škola.
Otevřený dopis nastolil změnu. Atmosféra v mníšecké školce se zlepšila

Zámek Lemberk

Impozantní zámek Lemberk na den památek a sídel pro své návštěvníky zpřístupní středověkou věž. Díky návštěvě této věže se návštěvníkům naskytne neskutečný výhled po okolí.

Také na zámku Lemberk se můžete vydat už tento víkend, tedy ve dnech 20. až 21. dubna na tento jedinečný zážitek v 9 hodin.

Další historické památky v kraji jako zámek Frýdlant a hrad Trosky sice nemají připravený konkrétní program spojený s Mezinárodním dnem památek a sídel, pracovníci však návštěvníkům slibují zpestření návštěvy těchto objektů, díky nedávným rekonstrukcím.

„Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným,” uvedla Lucie Bidlasová, mluvčí Národního památkového ústavu na Sychrově.