Na začátku se divákům tento uhlazený anglický gentleman svěřuje s tím, že jej život začíná jaksi nudit. Ale ještě tentýž večer se zaplete do tak šíleného dobrodružství, o jakém se mu ani v těch nejčernějších snech nezdálo.

Hra 39 stupňů vznikla podle filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935. Inscenaci předvedlo v libereckém Naivním divadle tento týden pražské Dejvické divadlo. A protože ten stejný text uvedla nedávno v Malém divadle také činohra libereckého Divadla F. X. Šaldy, diváci měli možnost porovnat dvě různá zpracování stejné hry.

Znamená 39 stupňů víc než jen horečku?

Hlavní postava Richard Hannay se nejenže stane podezřelým z vraždy, a čeká jej tedy zběsilý úprk před rukou zákona, ale k tomu se snaží na vlastní pěst najít pravé viníky. A málem přitom přijde o život. Co ovšem znamená záhadná šifra – 39 stupňů, kromě vysoké horečky, to se vlastně nikdy nedozví.

V Dejvickém divadle nastudoval hru režisér David Ondříček, v jehož zpracování se často špionážní komedie přelévá v grotesku. Ondříček využívá i filmových prostředků. Ty jsou sice iluzivní, ale režisér je překládá do divadelní antiiluzivní řeči (ptáci, známí antihrdinové z Hitchcockova filmu zde nad postavami krákajíce létají, zavěšení na hůlkách, jako loutky). Tak před znalci Hitchcockovy tvorby ožívají některé prvky jeho nejznámějších filmů.

Herci Jaroslav Plesl, Václav Neužil, David Novotný a Simona Babčáková znovu potvrdili, jak kvalitní hereckou líheň Dejvické divadlo má. Jejich výkony, podpořené bravurně ovládaným řemeslem a jakoby nad ním hrou s vlastní postavou, diváky nadchli.