V nebi hvězda svítá, naděje se vrátí k nám, vím, že jsi tu s námi dál a náruč tvou ve snách vídám. Ústečan David Deyl se s pandemií koronaviru vypořádal svým vlastním způsobem. Vznikla tak píseň a zároveň charitativní projekt Naděje se vrátí.

Na počátku byl motiv, který si hudebník přehrával stále dokola, a rozjitřené emoce. Posléze se chopila pera Magdalena Drsová a k melodii vznikl i text. V tu dobu se začala v hlavě Davida Deyla rodit myšlenka na dobročinnou sbírku. „Pomoc a naděje jako protiklad neštěstí a ztrát. Temných okamžiků bylo podle mě v posledním roce na světě prostě moc. Chtěl jsem se s tím vypořádat,“ popsal svou potřebu mladý zpěvák.

Na jedné akci v jabloneckém divadle se svěřil se svým plánem zdejšímu řediteli Pavlovi Žurovi. Nápad i píseň zaujaly i přítomného europoslance Tomáše Zdechovského, který zpěváka nasměroval na Charitu České republiky. Deylova skladba se tak stala středobodem nového charitativního projektu. „Zahájili jsme dobročinnou sbírku a výtěžek z DMS, streamů a stahování písně půjde přímo na účet Charity. Dárci mají možnost přispět i libovolnou částku bankovním převodem,“ podotkl Deyl.

Kromě odeslání samotné DMS zprávy vznikla unikátní spolupráce napříč hudebními platformami. Už samotným přehráním písně například na Spotify či YouTube člověk pomáhá.

Naděje se vrátí

| Video: Youtube

Na písni včetně videoklipu pracoval půl roku. Vzniklo na třicet verzí, ze kterých vybral tu nejemotivnější. Sám přiznal, že díky ní si zachoval duševní zdraví a měl motivaci i v těch nejtěžších chvílích pracovat na celém projektu. „Přál jsem si stvořit píseň, která po poslechu udělá lidem dobře na duši. Aby pocítili úlevu a naději. Mně osobně chybělo to světlo na konci tunelu,“ dodal zpěvák.

O hudební produkci se postaral Marcus Tran. Výrazně pomohl i světoznámý producent a držitel čtyř Grammy Nicolas Ramirez. Finálního masteringu se chopil Gene Grimaldi spolupracující s Lady Gaga, Stingem a Jennifer Lopez. Videoklip produkoval Biser Arichtev, který mimo jiné stojí za rodinným seriálem Kukačky. Natočil to přesně tak, jak si hudebník představoval. „Byl to tenký led a jemu se podařilo vybruslit olympijskou medaili! Stává se, že i tvrdý chlap, který má rád Kabáty nebo Rammsteiny, utrousí slzu a video ho dojme,“ řekl Deyl.

Podle něj by epidemie koronaviru mohla vést k proměně společenských hodnot. Sám to pocítil na vlastní kůži. „Člověk si uvědomí pravou hodnotu života, lásky a lidí, kteří ho obklopují,“ zdůraznil.

Společný projekt Davida Deyla a Charity ČR pomáhá rodinám s dětmi zasaženým pandemií. „Naděje se vrátí! To je zpráva, kterou bych chtěl předat všem, koho potkalo neštěstí. Věřím tomu z celého srdce a chci i prakticky pomáhat. Srdečné díky patří všem dárcům, to oni jsou naděje,“ uzavřel vyprávění David Deyl.