Ve čtvrtek 14. dubna se v Naivním divadle uvede inscenací Benefice aneb Zachraň svého Afričana.

Výchozí zápletka této „strašně legrační komedie“, jak s nadsázkou zpravuje podtitul hry, je vcelku prostá. Pětice herců – amatérů se sejde ve venkovském kulturáčku a vymýšlí, jak přispět africkým dětem na stavbu školy. Napadne je udělat benefiční akci a svůj nápad se také hned rozhodnou realizovat.

Představení Benefice aneb Zachraň svého Afričana je zcela poplatná stylu své německé autorky Ingrid Lausand, jejíž hry mají velmi blízko k improvizaci. Jsou nejenom živé, ale zároveň také velmi často aktuální, trefné a samozřejmě se vyznačují velkou dávkou vtipu a nápaditosti. Také Benefice, která se záměrně rovným dílem provokativní a humornou formou dívá na celosvětový problém chudoby tzv. zemí třetího světa, přesahuje běžné vnímání divadla.

Své dojmy z inscenace v režii Filipa Nuckollse ostatně výstižně shrnul přední domácí kritik Jan Kerbr v Divadelních novinách, když o ní napsal: „Rasantní komedie se dotýká ušlechtilosti i pseudoušlechtilosti v nás, ostrou optikou nazírá verbálně proklamovaný humanismus. Činoherní studio má tak díky tomu na repertoáru suverénně uvolněnou a rovněž s evidentní chutí zahranou produkci.“