„Sbor se zastaví v Liberci při příležitosti současného evropského turné. Minulé vystoupení před rokem sklidilo velký úspěch, proto se opět do Kostela sv. Antonína Velikého vracíme,“ poznamenal za pořadatele turné Richard Šula.

„Sbor s více než osmdesátiletou tradicí se libereckým posluchačům představí v mladistvé formaci a s programem Vzpomínky na staré Rusko …hudební cesta v posledním století,“ dodal.

Loňský koncert přilákal do kostela několik stovek diváků. Pro ten letošní předpokládají pořadatelé podobnou návštěvnost. „Vstupenky si mohou lidé koupit buď v předprodeji v Městském informačním centru, a to za 230 korun, anebo přímo na místě v den koncertu. To ovšem budou lístky o padesátikorunu dražší,“ doplnil.

Ačkoli sbor působí přes 80 let, cíl Uralských Kozáků zůstává nezměněn. Sbor chce posluchačům přinášet hudbu a tradice ruské pravoslavné církve. Nezapomíná při tom ani na lidové i některé veselejší skladby.

Chór Uralských Kozáků byl založen roku 1924 v Paříži. Stal se v krátkém čase díky osobnosti zakladatele Andreje Šolucha pojmem. Jeho prvními členy byli ruští kozáci, kteří po vítězství komunistické revoluce v Rusku v roce 1917 opustili svou vlast. Jako emigranti se začali scházet, a na jejich setkáních ožívaly staré lidové písně a tance.

Po začátku druhé světové války chór roku 1940 pozastavil svou činnost. Časem se ji podařilo opět obnovit. Jedním z nejznámějších zpěváků sboru byl Ivan Rebroff.