Více o světově úspěšném Cavemanovi i dalších rolích Jana Holíka, donedávna herce Činoheráku (ČS) v Ústí, je v následujícím rozhovoru.

Vnímáte rozdíl mezi místy, kde jste poprvé a těmi, kde jste Cavemana už hrál? Nebo se liší jen v tom, že žena třeba strčí do muže a řekne: „Dávej pozor, teď vezme ten oštěp a…“?
V tom to úplně není. Ale lidi jsou prostě otevřenější, když jdou podruhé, nebo jim je to doporučeno. Třeba když jim kamarád řekne: „Hele jdi na Cavemana. Hraje to úplně neznámej kluk, ale je to strašná sranda.“ Tahle reklama funguje nejlíp na světě a tím pádem přicházejí lidé otevřenější.

Čtyři sta repríz – to už je něco! Je to právě ten typ představení, který se dá hrát i několik pětiletek?
Ano, je to tak. Teď na konci ledna už na jevišti odehraju 400. představení. Je to pro mě samotného úplně neuvěřitelné, ale daleko více neuvěřitelné je, že mě to pořád ještě strašně baví. A že do každého představení nastupuji se stejným elánem jako na začátku. Akorát tréma, už se zaplať pánbůh trochu vytratila. Nastoupila spíš jistota a zábava. Já doufám, že to budu hrát ještě dlouho!

Chlap–dítě

Je pro vás Caveman i šance být opět na chvíli dítětem? Byť takovým, které zábavně říká publiku důležité věci? Vlastně i v Nepomuku v Činoheráku hrajete kluka…
Jasná věc. Spíš chlap-dítě. Je to vlastně kombinace obojího. Jasný chlapský názor, podaný s dětskou hravostí.  A tohle dohromady je pro mě velká zábava.

Viděl jsem Cavemana jednou, kdysi na ústeckém divadelně–hudebním festivalu Kult v Činoherním studiu. To vždy komunikujete s lidmi, vtahujete je do hry? Vybavíte si i jejich reakce, které vás dostaly?
Ano komunikuji s lidmi při každém představení. Je to jeho součástí. Reakce lidí by už vydaly tak na knihu, ale jedna z nedávna. Ptám se v představení mužů, jestli mají nějakou svoji čistě mužsky teritoriální místnost. Pro chlapa, myslím, celkem důležitá věc. Pán v první řadě pohotově odpověděl: „Jasně! Pracovnu!“ Podíval jsem se na něj a zeptal se: „Fakt?“ Pracovna je totiž v českých domácnostech dost vzácná záležitost. Chlapík si vyměnil pohled se svou ženou, zastyděl se a řekl: „Teda vlastně jenom stůl a židli!“ A už jsme se řehtali všichni! Tohle prostě miluju!

Vtipné hlášky

Vy pak některé hlášky říkáte na dalších štacích. Dá se říci, že je publikum i spolutvůrcem inscenace?
Jasná věc. Jsou tam tomu dokonce věnované některé pasáže, protože některé situace nebo hlášky jsou tak bezprostředně vtipné, že by byla škoda, nechávat si je pro sebe.

Za co ve svém životě vděčíte Cavemanovi?
Naučil jsem se, vydřel jsem si a dostal jsem tolik věcí, že bych vám ten seznam vyjmenovával asi měsíc. Když jste v tom představení sám, tak vás pořád nutí k nějaké sebereflexi. Pořád musíte pracovat sám na sobě. Nikdo vám neřekne: „Rozcvič se, soustřeď se, zpomal, makej, zapni, uklidni se atd.“ Všechno je jenom na vás. Takže mě naučil určitě samostatnosti a disciplíně na jevišti. Taky svobodě, protože produkce tohohle představení je naprosto úžasná. Za to Yvettě, Nicole a Lucii patří mé obrovské díky!!! A taky jsem si ověřil jednu starou pravdu: „Hlavně se nep…t!“

Hráváte v TV reklamě. Znají vás zaměstnanci reklamek z Cavemana?
Ano, někteří ano.

Rekvizitou Cavemana, kterou asi nelze podcenit, je nákupní vozík ze supermarketu. Vypekl vás někdy? Je třeba si na něj dát pozor?
Vypeče mě při každém nákupu, protože prostě není možné, co všechno se do něj vejde. A hlavně se mi nechce uvěřit ceně, kterou musím zaplatit za jeho obsah.

Prozraďte, jaké bylo loučení s Činoherním studiem? Je lepší, když člověk dohrává představení, loučí se zvolna, pomalu se vytrácí?
Ještě jsem se nerozloučil úplně. Pořád hraju Červeného Nepomuka, ale začínám se – jak říkáte – vytrácet. S přibývajícími inscenacemi na Vinohradech mi bohužel ubývá i drahocenného času. Neuplyne snad ale ani den, abych si na Činoherák nevzpomněl. A stejská se mi. Strašně se mi stejská!

Zelňačka i slivovice

Co jste v Ústí měl – či máte – nejradši? Čím vám voní Činoherák?
V Ústí mám nejradši Činoherák, ČS ultras a Benešák. Pro ty, co to neví, Činoherák voní borovičkou a zelňačkou Matúše Bukovčana!

Je spíš náhoda, že ještě hrajete (a skvěle!) v poetické hře Červený Nepomuk? Či by vám chyběl?
Děkuji. Právě to stát se zase klukem by mi chybělo nejvíc.

Evidentně si jej užíváte. Vydržíte nám v něm v Ústí ještě dlouho?
Nikomu to neříkejte, ale nevím.

Je pražské Vinohradské divadlo hodně jiný svět než Činoherák? A pokud ano – v čem třeba?
Samozřejmě. To je úplně jiná kapitola. Týká se to nejen celkového přístupu k divadlu a k herectví jako takovému, ale i měšťanské kultury, velikosti scény, typu lidí, kteří tam hrají a diváků, kteří tam chodí. Potkávám ale na jevišti i herce, kteří v Ústí v Činoheráku pěkně dlouho hráli. Paráda.

Zámek je srdcovka

Se kterým kolegou je tam velká radost hrát? Které představení je pro vás nyní největší srdcovka a proč?
Největší srdcovka je pro mě Zámek, protože ho dělala vám dobře známá trojka z Činoheráku (Deáková, Čepek, Kuchinka). A výkon Jirky Dvořáka v roli K je prostě radost ke koukání.

Když jsem se díval, kdo na Vinohradech hraje, až se mi zatočila hlava. Byl to velký adrenalin naskočit do tak rozjetého vlaku? Či výzva?
Adrenalin to byl obrovský, protože jsem vůbec nevěděl, do čeho vlastně jdu. Uvědomil jsem si to vlastně až tam. Teď se učím. Je to úplně nová, velmi zábavná zkušenost. Ale z toho, s kým hraju, se mi hlava motat nemůže. To bych byl velmi rychle na zemi. Všichni někdy začínali a taky měli strach a trému a prošli si vším možným, než se to naučili. Myslím, že se učím rychle. A na tu výzvu, tedy tu Vinohradskou, hereckou, se už velmi těším. Můj život je na zvedání výzev přímo postaven. Jsem ve střehu!

Tady jsem!!!

Na webu ČSFD.cz (Česko-Slovenská filmová databáze) zatím nejste. Rýsuje se nějaká televize či film? Či vás divadlo zajímá víc?
Bohužel se zatím nic nového, žádný film, nerýsuje. Divadlo je fajn, ale herec, který o sobě říká, že nechce točit, prostě kecá. Já chci točit. Jasně že jo! Tady jsem!!!

V listopadu roku 1989 vám bylo deset a půl roku. Je něco, na co z té doby jen tak nezapomenete?
Zpíval jsem na náměstí v Plzni Jednou budeme dál s rodiči a Martou Kubišovou a celkem dobře jsem věděl, o co jde. Naši nás hodně vedli proti režimu. Jo a byla mi strašná zima, ale jinak mi bylo dobře!