Pěstitelský úspěch zaznamenala liberecká botanická zahrada u rostliny jménem žlutokap. Loni se u ní zahradníci pokusili o ruční opylení, které se ukázalo jako úspěšné, rostlina vydala letos na jaře semena. Žlutokap kvete jenom vzácně, v Liberci je od roku 2002 a květy ukázal jenom třikrát.

Nyní může botanická zahrada semena zařadit do své sbírky Index semium a nabídnout tak sémě žlutokapu dalším botanickým institucím.

Liberecký žlutokap je zhruba sto let starý a v Botanické zahradě Liberec se objevil v roce 2002, pyšní se věkem přibližně 100 let. Jeho loňské květenství bylo během libereckého pobytu teprve třetí. Aby se podařilo z rostliny získat semena, bylo zapotřebí ji opylit. Jelikož roste ve skleníku, kde se hmyz přirozeně nenachází, museli se o tento proces postarat sami zahradníci. Na konci března 2023 rostlinu ručně opylili a celý rok se čekalo na výsledek. Nyní se z rostliny podařilo sebrat několik desítek semen.

„Je pro nás velmi důležité, aby návštěvníci vnímali úspěchy zahrady, a snažíme se je ke každému z nich zvát. Jsem ráda, že zájem je opravdu velký a počet návštěvníků roste,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Žlutokap, latinským jménem Xantorrhoea glauca, pochází z Austrálie. Nyní se vysazují jako okrasné rostliny a ve vyhovujících podmínkách se mohou dožívat až tří set let. Květenství této rostliny se v liberecké zahradě nevidí moc často. Proto se pracovníci zahrady o úspěch podělili a uspořádali několik komentovaných prohlídek, během kterých návštěvníci mohli obdivovat nejen téměř šestimetrovou rostlinu, ale dozvěděli se spoustu zajímavostí, které se ke žlutokapu váží. Například, že jeho vylouhovaná květenství se v dávné minulosti používala k přípravě lahodných nápojů.

Kromě žlutokapu můžou nyní návštěvníci v libereckém botanické zahradě vnímat dojem opravdového deštného pralesa, který tvoří v těchto dnech v pavilonu G rozkvétající rostliny. Ovíjivá liána Strongylodon macrobotrys, která původem pochází z Filipín, je považována ze klenot filipínského deštného pralesa. "Její modrozelené květy nám v těchto dnech rozkvétají v pavilonu Afrických a Asijských tropů a tiše shlíží do zatím neobydleného jezera vodních rostlin. Ne jeden návštěvník se nechá touto kompozicí učarovat a tiše přemýšlí, co mu vlastně květy naší nefritové liány připomínají," uvedla botanická zahrada ve svém příspěvku na facebooku.

S jarem všechno pučí a nalévá se – květenu v liberecké botanické zahradě nevyjímaje. Prim hrají pro někoho špirlice, kterým svými rozsypanými perličkami konkurují rosnatky a právě teď v zahradě rozkvétají i rhododendrony a magnolie. Těšit se můžete na báječnou pestrobarevnou podívanou. Rododendrony doplňují další rostliny v expozici alpina. Prim mezi nimi hrají krevnice kanadská, blatouch bahenní nebo trojčetka přisedlá. Jsou zde k vidění také zakrslé tulipány i plicníky lékařské.

Louku u vřesoviště zdobí záplava vanilkově žlutých narcisů a svým bílým závojem návštěvníky oslní kvetoucí višeň, která právě v těchto dnech dosahuje vrcholu kvetení, proto je velmi častým vyhledávaným cílem objektivů návštěvníků zahrady. V prvním dubnovém týdnu byla pro návštěvníky nově otevřena cesta k pavilonu L, která skýtá romantické zákoutí s kvetoucími magnoliemi.

„Jaro je roční období, kdy právě cibuloviny, skalničky a různé keře předvádějí neuvěřitelné spektrum barev. Postupně se pak zahrada proměňuje a vždy nabídne něco nového. Proto doporučuji navštívit botanickou zahradu několikrát ročně. Vždy totiž máte pocit, že jste přišli na jiné místo,“ řekla Vinklátová.

Své období vegetace nyní zahajují také kaktusy, které návštěvníky potěší svými prvními vykukujícími poupaty a drobnými kvítky. Návštěvníci se tak mohou v průběhu dubna a května naladit na chystanou prodejní výstavu kaktusů, kterou botanická zahrada připravuje společně s libereckým klubem kaktusářů a vypukne na konci května.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Lesní koupaliště se proměnilo v hnízdečko lásky. Hemží se to tu ropuchami

Ropucha obecná na Lesním koupališti v Liberci. | Video: Taťjana Bernátková