Liberec – Film s názvem Soukromý spis generála Korotkova je dalším dílem ze série hraných dokumentů o významných sovětských rozvědčících. Scénář vznikl na motivy knihy Teodora Gladkova Korotkov.
Děj tohoto filmu se odehrává v Berlíně 1936 - 1945. Liberec se proto se svou charakteristickou radnicí stal ideálním filmovým exteriérem.


Z historie…
Alexandr Korotkov (1909-1961) od roku 1928 pracoval pro Státní bezpečnost, od řadového pracovníka se vypracoval na jednoho z lídrů zahraniční rozvědky.
Korotkov se v roce 1939 stal prezidentem v Německu a jeho úkolem bylo navázat spojení se skupinou německých antifašistů, která se vžila pod názvem Rudá kapela.


Rudá kapela byla nejúčinnější špionážní sítí s přibližně 150 členy v podzemí Hitlerovy Třetí říše a měla své lidi na strategických postech říše. Organizace působila od roku 1938 v Bruselu a jejím úkolem bylo informovat sovětské vedení, ale i jiné cizí zpravodajské služby o přípravách Němců na válku a přispět tak k politickému a vojenskému pádu nacistického režimu.
Zprávy o brzkém německém útoku na Sovětský svaz 1941 však Stalin nebral vážně. Po přepadení SSSR pracovala Rudá kapela především v samotném Německu.


Vedli ji Arvid von Harnack a Harro Schulze-Boysen. Boysen byl od roku 1936 nadporučíkem na ministerstvu letectva. Harnack byl vrchním vládním poradcem na ministerstvu hospodářství.
V červnu 1941 Korotkov dostal od Boysena a Harnacka zprávu, že Německo je připraveno začít válku každým dnem. Korotkov zajišťoval spojení s Rudou kapelou. Po návratu do Moskvy prováděl školení sovětských agentů a řídil jejich práci v Německu.