Jednu z vrcholných básní české poezie druhé poloviny 20. století zvolilo Naivní divadlo pro poslední premiéru této sezóny. Hru herci nacvičili mimo dramaturgický plán.Adam a Eva

Tentokrát Naivní divadlo zacílilo hlavně na dospělé a starší mládež. Jevištní podobu slavné Šiktancovy básně uvede dnes 15. června. Slavnostní premiéra začíná v 19 hodin a hraje se ve Studiu Naivního divadla, které má omezenou kapacitu míst.

Básnickou skladbu Adam a Eva Karla Šiktance převedla na jeviště režisérka Markéta Sýkorová, která se postarala i o výtvarnou koncepci.
„Šiktanc mě jako básník uhranul. Zaujal mě už kdysi dávno, ale teď už dozrál čas na to, abych zrealizovala zrovna jeho báseň Adam a Eva. V divadle se mění obsazení, jak stárneme a přicházejí mladí herci, zdálo se mi, že dozrála doba, aby bylo s kým představení udělat a asi také i já vím víc, jak ho zrealizovat. Hru jsem chtěla zrežírovat už před dvaceti lety," vysvětlila režisérka Markéta Sýkorová.

Připomíná vzdálené, ale důvěrně známé

Báseň Adam a Eva připomíná časy, kam paměť nesahá, ale které jsou přesto tak důvěrně známé. Sleduje zápas i prolínání dvou prazákladních prvků, střet a konečné smíření jazýčků na vahách odvěkých protichodů na pozadí šesti dnů Božího tvoření.

Režisérka inscenaci charakterizuje takto: „Poezie v akci. Rytmus verše. Dynamika protikladů. Melodie slova. Zvuko-malba. Obrazy…"
V jevištní adaptaci slavné básnické skladby Karla Šiktance se představí herci Miroslava Bělohlávková, Veronika Košvancová Khomová, Tomáš Holý, Marek Sýkora a další.

„Text jsem vzala tak jak leží a běží a vůbec jsem do něj nezasahovala. Vycházela jsem přímo z Karla Šiktance a text je pro mě priorita. Hlavně jsem se modlila, abych ho tou divadelní akcí neskácela. Nechtěla jsem ho zahltit a zahlušit. V inscenaci zazní i hudební doprovod. Celé představení je scénicky pojaté a dalo by se mu uškodit. Snažila jsem se maximálně vyjít z textu, aby on byl ta priorita, to primární," dodala Markéta Sýkorová.

Hra pobaví studenty i dospělé

Hra je určená studentům středních škol a dospělému publiku. Hraje se ve Studiu Naivního divadla Liberec s omezenou kapacitou míst.
Na slavnostní uvedení nové inscenace zbývá ještě posledních pár vstupenek.

Diváci si je mohou rezervovat na webu divadla www.naivnidivadlo.cz v sekci Program.

Karel Šiktanc je žijící legendou českého básnictví. Proslavily ho především lyrické a metaforické sbírky, ceněná je však i jeho tvorba pro děti. Byl také novinářem a překladatelem. K jeho nejslavnějším dílům patří Český orloj, Heinovské noci, Ostrov Štvanice, Město jménem Praha, Slepá láska, Žízeň nebo Hrad Kost.

Karel Šiktanc

Adam a Eva

jevištní adaptace slavné básnické skladby

Naivní divadlo Liberec

Premiéra: dnes 15. června od 19 hodin

Repríza: středa 27. června od 19.30

TVŮRCI A HERCI

Režie a výtvarná koncepce: Markéta Sýkorová
Hrají: Miroslava Bělohlávková, Veronika Košvancová – Khomová, Tomáš Holý, Marek Sýkora a další.

Hraje se ve Studiu NDL s omezenou kapacitou míst.