Festival se uskuteční ve španělském městě Tolose na přelomu listopadu a prosince a kromě Naivního divadla se na něm představí také Divadlo Drak s inscenací Všechno létá, co peří má, Divadlo Alfa Plzeň s představením Tři mušketýři, Divadlo Líšeň zase představí svého Robinsona a Teátr Víti Marčíka zahraje Prince Bajaju.

„V Tolose a okolí nás čeká zhruba třicet představení. Ukážeme však také českou animovanou tvorbu a současnou tvorbu nezavislých scén,“ prozradil ředitel Naivního divadla v Liberci a koordinátor projektu Stanislav Doubrava.

Po všech stránkách nejnáročnější část českého projektu však představuje obsáhlá výstava Okno do českého loutkářství, která bude instalována v rozlehlých výstavních prostorách barokního paláce Aranburu.

Výstava, jejíž mírně zmenšená podoba se stala součástí letošního ročníku festivalu Mateřinka v Liberci, přiblíží španělskému publiku mimořádnou tradici českého loutkářství od přelomu 18. a 19. století do současnosti.

Její základ tvoří exponáty ze sbírky Moravského zemského muzea v Brně, ale také z několika dalších veřejných i soukromých sbírek, z fondů některých divadel a majetku výtvarníků.

„Výstava představuje podstatné charakteristické vývojové trendy českého loutkového divadla s prvky, které jsou v mezinárodním kontextu unikátní. Ať už jde o divadlo kočovných marionetářů, rodinné a spolkové loutkové divadlo, svébytný umělecký projev zástupců české moderny či poválečné progresivní tvůrčí počiny,“ dodal Stanislav Doubrava.

Česko přitom nebude první zemí, která představí svého tradici loutkářského umění na tomto prestižním festivalu. V minulosti se zde s úspěchem setkaly například prezentace Indie a Číny.

O výstavu nebudou nakonec ochuzeni ani čeští příznivci loutek. Po Tolose se výstava přestěhuje do výstavních sálů Paláce šlechtičen v Moravském zemském muzeu v Brně , kde ji bude možné navštívit až do března 2008.