Prvních pět snímků mohli diváci shlédnout v Experimentálním studiu a Klubu „V“ již včera. Dalšími šesti bude na stejných místech Karneval rozmanitosti pokračovat ještě ve čtvrtek a v pátek.

Organizátorem akce, která kromě Liberce navštíví či navštívila dalších devět českých měst, je společnost Člověk v tísni. Karneval rozmanitosti se navíc stal součástí Evropského roku rovných příležitostí pro všechny, který je iniciativou všech členských států EU v boji proti jakékoliv formě diskriminace.

Program festivalu

Klub „V“
Čtvrtek 4. 10. 16.00 hodin

Jako motýl / Ewa Pieta / Polsko / 2004 / 29 minut

Přemek se narodil s těžkým tělesným handicapem. Do svých šesti let věřil, že je stejný jako ostatní a že jeho matka rozumí skřekům, které on sám považuje za odpovědi. Postupně ale zjistil, že nikdo netuší, že je duševně zcela v pořádku. Až po mnoha letech strávených v ústavu objevila terapeutka signály, které k ní Přemek vysílal. Naučila ho speciální obrázkový jazyk Bliss, díky němuž postižený chlapec v šestnácti letech poprvé začal komunikovat se svým okolím, a dokonce psát básně.

Pátek 5. 10. 16.00 hodin

Netolerance / Marko Popovič / Srbsko+ČH / 2002 / 25 minut

Dvacetiletý Ivan Jokič studuje na bělehradské univerzitě molekulární biologii. Do školy jezdí taxíkem, v kapse nosí skalpel, trpí paranoidními stavy a ze spánku ho často budí noční můry. Nápadnými slunečními brýlemi, obarvenými vlasy a celkovou vizáží dává jasně najevo svou homosexuální orientaci. Z Ivanových slov a ze záběrů na násilnosti vůči sexuálně odlišně orientovaným jedincům je zřejmé, že coming out ve společnosti poznamenané nacionalismem, netolerancí a deset let trvající válkou je životu nebezpečný krok. Navzdory svému strachu se ale Ivan nehodlá vzdát práva na veřejnou manifestaci své identity.

Experimentální studio
Čtvrtek 4. 10. 17.30 hodin

Ďáblovo hřiště / Lucy Walker / USA / 2001 / 77 minut

Uprostřed nejmodernější civilizace žijí v USA lidé, kteří se všeho vzdávají ve prospěch prostého života ve víře. Amišové nepoužívají žádná motorová vozidla a do jejich domů nevede elektřina. Po dosažení šestnácti let však dostávají mladiství příslušníci této sekty možnost okusit všech svodů okolního světa – ďáblova hřiště. Snímek je portrétem čtyř mladých lidí, kteří se ve víru divokých večírků snaží najít své místo ve světě a rozhodují se, zda chtějí svůj život strávit jako amišové, či jako běžní Američané.

Čtvrtek 4. 10. 20.00 hodin

Hugo a Róza / Bengt Jägerskog/ Švédsko / 2002 / 58 minut

Hugovi táhne na stovku a jeho sestře Róze je devadesát šest let. V malém červeném domku na švédském venkově žijí stejně jako před sto lety. Běh času je však neúprosný a po Hugových zdravotních komplikacích se oba ocitají v domově důchodců. Nevtíravá kamera sleduje Huga s Rózou až do konečného završení jejich dlouhé pouti. Velmi humánní a přitom úsměvný švédský dokument je oslavou důstojného stáří i ukázkou, že podzim života nemusí být jen zoufalým čekáním na smrt.

Pátek 5. 10. 17.30 hodin

Střední škola v Little Rock /Brent a Craig Renaudovi / USA / 2007 / 70 minut

V září 1957 nastoupili za přítomnosti televizních kamer ke studiu na střední škole v arkansaském městě Little Rock první černí studenti, které přihlížejícím davem provedla policejní ochranka.

O padesát let později jsou ve třídách, na chodbách či ve školní jídelně k vidění stejně černí jako bílí. Ovšem téměř bezvýhradně v jednobarevných skupinkách. A zatímco bílí studenti přijíždějí do školy v luxusních autech a po vyučování hrají golf, sociální zázemí černých studentů je většinou mnohem horší.

Pátek 5. 10. 20.00 hodin

Risto a Mina / Mikko Keinonen / Finsko / 2006 / 74 minut

Risto je od pasu dolů ochrnutý a od malička upoutaný na invalidní vozík, Minna měří jen něco málo přes metr. Společně tvoří šťastný manželský pár.

Zatímco Minna se stará o domácnost a chodí na fyzioterapii, Risto pečuje o svůj vzhled a buduje si taneční kariéru. Snímek ukazuje, že i neobyčejní lidé mohou mít úplně obyčejné starosti.