Podle kurátorky výstavy Ivony Raimanové ze společnosti Spacium navazuje výstava soch na veřejných místech na významnou akci Socha a město, která se v Liberci konala v roce 1969.
„Přehlídku 45 děl tehdy organizovala Oblastní galerie v ve spolupráci s městem. Expozice přitom vzbudila nebývalý ohlas mezi obyvateli i novináři,“ řekla Ivona Raimanová.
„Rozhodli jsme se proto tuto tradici spojenou s městským exteriérem obnovit a minimálně každé dva roky ji zopakovat,“ poznamenala kurátorka výstavy.
Letošní ročník Sculpture Forum Liberec 2007 je věnován industriálním tématům, neboť Liberec patří mezi jedno z míst, které je zahrnuto do programu čtvrtého mezinárodního bienále pod názvem Industriální stopy 2007.
Bienále, které chce upozornit na možnosti využití industriálních objektů, se vedle Liberce uskuteční ještě v Praze, Ostravě a Kladně.
Nabídne přitom široký žánrový záběr od přednášek a exkurzí přes performance a hudební vystoupení až po konferenci s vysokým odborným kreditem.
Spacium proto oslovilo několik současných českých výtvarníků, kteří svou tvorbou, zejména užitím „industriálních“ materiálů, evokují spojitost s tématem bienále.
Jsou to umělci převážně již známí a ve veřejném prostoru nevystavují poprvé. V okolí Soukenného náměstí tak lze zahlédnout sochy Michala Cimala, Vratislava Karla Nováka, Jana Stolína, Čestmíra Sušky, Lubomíra Typlta a Aleše Veselého.
Kromě výstavy soch má projekt Sculpture Forum Liberec 2007 také svůj doprovodný program.
V jeho rámci se uskuteční Informativní výstava o vystavujících autorech v Radničním sklípku, která začíná dnes, audiovizuální instalace německých a českých umělců a v neposlední řadě také výtvarný workshop pro děti v Oblastní galerii v Liberci.