Předchozí
1 z 2
Další

V čele liberecké ODS bude i nadále Přemysl SobotkaPřemysl SobotkaZdroj: Deník/ Vít Černý

Přemysl Sobotka

senátorem mezi lety 1996 až 2016

Přemysl Sobotka (ODS) je výraznou a oblíbenou osobností Liberecka. V Liberci žije od svého jednoho roku a také zde po studiích začal pracovat nejprve jako lékař chirurgie a později byl primářem rentgenologického oddělení liberecké nemocnice, v jejím vedení také nějaký čas působil. Zajímavostí v jeho profesní kariéře je, že právě když nastoupil první chirurgickou směnu v nemocnici, psal se 21. srpen 1968 – den invaze vojsk armády Sovětského svazu. Do nemocnice v ten den přivezli na padesát zraněných lidí z libereckého náměstí, kde protestovali proti příjezdu Rudé armády.

Politice se začal věnovat po revoluci v roce 1989, kdy stál u založení Občanského fóra v Liberci, v roce 1991 se podílel na vzniku liberecké ODS. Přemysl Sobotka v letech 2004 až 2010 zastával post předsedy Senátu Parlamentu České republiky, od listopadu 2010 do října 2016 byl jeho místopředsedou.

V roce 2011, po skončení kariéry v Senátu, kandidoval na prezidenta. Současně kandidoval v krajských volbách, kde byl sice na desátém místě kandidátky, avšak lidé ho "vykroužkovali" a vlivem preferenčních hlasů skončil třetí. Od roku 2016 působil jako náměstek hejtmana Libereckého kraje a poté už ve volbách nekandidoval.

Michael Canov po prvním kole senátních volebMichael Canov po prvním kole senátních volebZdroj: Deník/Blanka Freiwilligová

Michael Canov

senátorem od roku 2016 dosud

V posledních šesti letech byl senátorem za Liberecko Michael Canov za Starosty pro Liberecký kraj. V sobotu 1. října 2022 mandát bezpečně obhájil v druhém kole senátních voleb. Jeho soupeřkou byla Radka Loučková Kotasová (ANO 2011).

Michael Canov vstoupil do politiky již v roce 1994, kdy se stal členem zastupitelstva Chrastavy jako nestraník za ODS. Později byl i členem dnes už zaniklé Unie svobody, v roce 2008 byl jedním ze zakládajících členů Starostů pro Liberecký kraj.