Senátorské místo na Liberecku bude obhajovat Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj), který se stal senátorem v roce 2016. Tehdy svedl souboj ve 2. kole s frýdlantským pivovarníkem Markem Vávrou, jehož nasadilo do boje ANO 2011. Canov tehdy zvítězil s výsledkem 80,18 % hlasů ve druhém kole. Volební účast byla 18,04 procent.

Canov kandiduje za Starosty i letos a podle sázkových kanceláří je dokonce největším favoritem senátních voleb v republice s kurzem 1,01:1. Proti němu kandidují další tři uchazeči o senátorské křeslo. „Práce senátora mě baví. A myslím, že jsem v senátu odvedl i kus práce pro lidi v našem regionu, například při schvalování daňových covidových zákonů. Zaměřoval jsem se hodně i na ústavnost a dodržování ústavních zákonů. Má práce mě baví a rád bych v ní pokračoval," okomentoval svou kandidaturu Canov.

Za Občanskou demokratickou stranu (ODS), respektive koalici SPOLU kandiduje Martina Motshagen, za SPD Svatopluk Holata a hnutí ANO 2011 nasadilo coby kandidátku Radku Loučkovou Kotasovou. „Tématu pomoci regionu se věnuji řadu let a ráda bych se jí věnovala i z pozice senátorky,“ uvedla ke své kandidatuře mimo jiné Kotasová Loučková.

Volby podle voličů

„Na počtu kandidátů přihlášených do senátních voleb je v podstatě vidět, že se přizpůsobují voličům. Nízká volební účast, která je pro senátní volby typická, určuje i nižší počet kandidátů,“ okomentoval situaci na Liberecku politolog Jan Kubáček.

Podle politologa se strany navrženými kandidáty snaží překrýt viditelného senátora Canova. „Všichni jeho protikandidáti představují spíše klidnou sílu, a tak neočekávejme žádné chlapácké souboje jako při minulých volbách mezi Canovem a pivovarníkem Vávrou. Všichni vyzyvatelé představují klidné vody, a tak spíš půjde o to, kdo ho vyzve ve 2. kole,“ míní Kubáček.

Volby. Ilustrační snímek.
Komunální volby jsou tu. Tohle potřebujete vědět, než odevzdáte svůj hlas

Liberecký kraj zastupuje v horní komoře parlamentu několik senátorů. V roce 2020 obhájil mandát na Českolipsku Jiří Vosecký (SLK+STAN), který získal ve 2. kole 52,87 procent hlasů. Volební účast byla velmi nízká, senátora volilo pouze 11,4 % oprávněných voličů. Vosecký se před tím pohyboval přes dvacet let v komunální politice a byl mimo jiné starostou Okrouhlé. Senátorský mandát mu končí v roce 2026.

V roce 2018 získal senátorský post za Jablonecko Jaroslav Zeman jako kandidát ODS, v průběhu mandátu přestoupil ke Starostům pro Liberecký kraj. Ve druhém kole získal 56,42 % hlasů, volební účast byla tehdy rovněž nižší, a to 19,53 procent. Také Zeman se pohybuje v komunální politice řadu let a je starostou Albrechtic v Jizerských horách, svou pozici obhajuje i v těchto komunálních volbách. Senátorský mandát mu končí v roce 2024.