Volební místnosti byly otevřené v pátek 23. září od 14 do 22 hodin. V sobotu mohli lidé volit od 8 hodin a dveře volebních místnostní se zavřely ve 14 hodin. Poté přišlo na řadu sčítání odevzdaných hlasů. Na to, jak aktuálně vypadá sčítání výsledků voleb, se můžete podívat zde:

Zdroj: DeníkPrvní na Liberecku sečetli hlasy v komunálních volbách v Cetenově. Volební účast zde byla 38,37 % a odevzdáno bylo 128 platných hlasů. Největší důvěru voličů získala kandidátka Petra Šulcová, dosavadní starostka obce, pro kterou hlasovalo 21,09 % voličů, druhý nejvyšší počet hlasů dostala Helena Kováčová (15,63 %) a třetí se ziskem 14,06% skončila Petra Ulrychová. Kandidáti zde byli jako jednotlivci a všichni budou novými zastupiteli Cetenova, neboť jich bylo sedm, jako je počet zdejších zastupitelských křesel.Volební účast byla v Cetenově oproti volbám v roce 2018 nízká. Před čtyřmi lety bla volební účast 77,27 procent.

Pět set osm platných hlasů odevzdali lidé ve Zdislavě. Obec byla sečtena jako druhá na Liberecku, byla zde pouze jediná kandidátka Pro Zdislavu 2022. Největší důvěru voličů dostal starosta městyse Zbyněk Fetr (15,15%), druhý nejvyšší počet hlasů získat Jaroslav Čacký (14,17%) a třetí skončila Natálie Bihary (13,17%). Volební účast zde byla 43,36 procent, o něco vyšší než před čtyřmi lety kdy dosáhla 41,78 procent.

Pouze z jediné kandidátky vybírali lidé v Hrádku nad Nisou. Do voleb tady šlo uskupení Hrádek potřebuje změny, které je již matadorem zdejších voleb a ve vedení města je od roku 2002. A zůstane to tak i v nadcházejících čtyřech letech. Hrádek má sečteno, k volbám tady přišlo 18,35 procent oprávněných voličů. Volební účast byla o poznání nižší než před čtyřmi lety, kdy v hrádku k urnám dorazilo 45,52 procent voličů.

Zastupitelé Hrádku nad Nisou
Podívejte se na zastupitele Hrádku, město bylo prvním sečteným na Liberecku

Hejnický starosta Jaroslav Demčák byl lídrem hnutí Za lepší Hejnice, které ve městě zvítězilo s výsledkem 48,38 % hlasů.Hejnický starosta Jaroslav Demčák.Zdroj: archiv osobnostiV Hejnicích zvítězilo hnutí v čele se starostou Jaroslavem Demčákem
Sečteno mají už i v Hejnicích, kde vyhrálo volby sdružení Za lepší Hejnice současného starosty Jaroslava Demčáka. Získalo 7 mandátů v zastupitelstvu, další dvě kandidující hnutí, Společně pro Hejnice a Živé Hejnice vybojovaly každá čtyři křesla v zastupitelstvu. Volební účast v Hejnicích byla 49,19 procent.

„Zůstali jsme na přibližném stejném výsledku jako před čtyřmi lety, číslo se zvýšilo asi o dvě desetiny. Pro nás je to zpráva od voličů, že hodnotí naši práci kladně a zřejmě chtějí, abychom v ní pokračovali a nestojí o žádnou velkou změnu,“ okomentoval výsledek Jaroslav Demčák. Zda bude pokračovat v práci starosty bude jasné až po jednáních s dalšími dvěma uskupeními, která získala místa v zastupitelstvu.

V Hejnicích bylo odevzdáno 1078 obálek, před čtyřmi lety jich bylo 1142 a volební účast byla 51,39 procent.

Sečteno mají už také v Jablonném v Podještědí, kde voliči dali nejvíc hlasů kandidátce SNK s podporou ANO 2011. Strana SK Podještědští Pardálové, jejímž lídrem je současný starosta města Jiří Rýdl, získala o jeden mandát méně než vítězové. Zajímavé proto bude sledovat, jaká budou v Jablonném koaliční vyjednávání a kdo se nakonec stane starostou města. SNK s podporou hnutí ANO 2011 získalo 38,03% platných hlasů, SK Podještědští Pardálové mají 36,18 procent, třetí SLK a nezávislí získali 15?67 procent a čtvrtá s kandidujících stran, ODS dostala 10,10% hlasů. Voliči v Jablonném odevzdali 17 527 platných hlasů, volební účast byla 40,08 procent. Téměř stejná jako před čtyřm lety, kdy přišlo k volbám ve městě 40,68 procent voličů.

Volby v Libereckém kraji proběhly v klidu, přišla jen stížnost na chování člena  

Pouze drobnosti řešilo v souvislosti s komunálními volbami oddělení přestupků a voleb Krajského úřadu Libereckého kraje. S výjimkou nepříjemné situace na Českolipsku, kde musela zasáhnout policie pro podezření nahrávání prostoru voleb prostřednictvím notebooku. 

Ilustrační foto
Rozruch během voleb na Českolipsku vyvolal nestandardně umístěný notebook

„Řešili jsme drobnost, kdy se na nás paní obrátila emailem a stěžovala si na chování jednoho z členů komise, které se jí nelíbilo, ale nesdělila místo. Nicméně jsme jí odpověděli,“ uvedla Pavlína Kroupová, vedoucí oddělení přestupků a voleb krajského úřadu. Zde se zabývali ještě jedním oznámením, které bylo anonymní a souviselo s volební kampaní a možným porušením pravidel v Turnově. Vše postoupili k dalšímu řešení úřadu v Turnově a také registračnímu úřadu pro volby do zastupitelstev.

Pokud potřebujete vědět ještě další podrobnosti ke komunálním volbám a zajímavosti z regionu, začtěte se do speciálu Libereckého deníku Volby 2022.