Účast je hojná a přišla dobrá polovina voličů, shodly se například komise na Husově ulici a v Růžodole I. První den bývá silnější, možná i proto, že lidí míří na víkend na chalupy a výlet a chtějí si odbýt volby ještě v den pracovní. „Odjíždíme k babičce, tak jsme šli volit hned potom, co jsme přišli z práce,“ potvrdila například Dana Marešová z Liberce, s níž šla poprvé volit i její dcera Kateřina. „Nijak zvlášť jsem se nepřipravovala, s rodiči se normálně doma o politice bavíme, myslím, že mám celkem představu, kdo v Liberci kandiduje, tak jsem si nachystala lístek už doma,“ popsala mladá žena.

První den vhodili svůj hlas do volební urny také téměř všichni lídři kandidujících stran, které měly zastoupení v zastupitelstvu Liberce i v uplynulých čtyřech letech. Jak bude nakonec vysoká účast v letošních komunálních volbách, se ukáže v sobotu 24. září po 14. hodině, kdy se uzavřou volební místnosti a začne sčítání hlasů. Liberečané volí celkem 39 nových zastupitelů.

Vězni v Liberci se účastnili senátních voleb.
FOTO: Vězni v Liberci se účastnili senátních voleb

Při posledních komunálních volbách v roce 2018 v Liberci byla volební účast 40,9 procent, odevzdáno bylo 32 713 obálek a 1 188 679 hlasů. Zvítězili Starostové pro Liberecký kraj (32,10%), druhé bylo ANO 2011 (21,36%) a třetí Změna pro Liberec (13,26%). Koalici nakonec utvořili Starostové s ANO a ODS, která skončila čtvrtá s 8,38 procenty. Primátorem byl zvolen Jaroslav Zámečník za SLK.