Zdroj: DeníkVyjednávání napříč stranami začalo ještě před tím, než byly definitivně sečteny výsledky. „Naše vyjednávání se odvíjí podle souladu výsledných čísel a podle souladu programu. Nechceme si jen sednou do zastupitelstva, ale chceme také plnit volební program, který od nás voliči očekávají,“ uvedl Jaroslav Zámečník, lídr SLK.

Ten uvedl, že ve všech volebních programech konkurenčních stran se dá najít něco společné a něco zajímavé, v čem by našli shodu. Za zajímavé partnery označil například Piráty nebo Liberec otevřený lidem. Naopak si Zámečník nedovede představit spolupráci se stranami, které opakují xenfobní slogany a hesla, například SPD, což má SLK i v koaliční smlouvě s TOP 09 a KDU-ČSL s nimiž má společnou kandidátku.

Své plány mají i v hnutí ANO. „Jsme v očekávání a zároveň máme radost, protože výsledky nejsou špatné,“ řekla jednička kandidátky ANO Šárka Prachařová. A doplnil ji Jiří Šolc: „Očekáváme, že se budeme i nadále podílet na správě města.“ Před nikým nechce ANO zavírat dveře a nevylučuje jednání s kýmkoli, kdo bude mít zájem. U dopředu se se všemi ANO také spojilo anebo i potkalo, aby se poprvé oťukali.

„Tím, že jsou výsledky vyrovnané, bude podle mého vyjednávání složité. Bude spousta lidí mít tendenci upřednostnit sebe sama. Ale je také složité domluvit stabilní koalici, protože aby to v reálu fungovalo, musí mít koalice alespoň 25 hlasů,“ míní Šolc. Podle Prachařové není křehká koalice dobrá, ani pro město, ani pro politiku. Naopak je přesvědčená, že je dobré, aby se domluvilo více subjektů.

„Máme dost odborníků, tak že jsme schopni pokrýt jednotlivé resorty, Bude tedy záležet na jednáních a podle toho uvidíme, které resorty bychom rádi obsadili,“ doplnila Prachařová. Kandidáti hnutí ANO čekají, že se jednání protáhnou na pár týdnů.

Třetí neúspěšnější stranou byl Liberec otevřený lidem (LoL), který se rovněž již zapojil do vyjednávání s ostatními hnutími a stranami. „Nedosáhli jsme cíle, který jsme měli. Ale uvidíme, co z vyjednávání, která už probíhají, vyleze,“ konstatoval lídr LoL Jaromír Baxa s tím, že chtějí především dodržet své programové priority.

Liberec
Volební účast byla 40,85 procent.
1. SLK společ. s TOP 09 a KDU-ČSL 28,21 % (12 zastupitelů)
2. ANO 2011 26,22 % (11 zastupitelů)
3. Liberec otevřený lidem 13,33 % (6 zastupitelů)
4. SPD 10,01 % (4 zastupitelé)
5. ODS společně se Sportovci 9,78 % (4 zastupitelé)
6. Česká pirátská strana 6,32 % (2 zastupitelé)