V zářijových komunálních volbách v Liberci budou lidé vybírat z deseti kandidátek. O hlasy voličů bude usilovat o dvě uskupení méně než při minulých volbách před čtyřmi lety. O primátorské křeslo budou usilovat většinou zkušení politici, anebo lidé známí z veřejného života. Pouze dvě jména jsou Liberečanům méně známá.

Obhajovat pozici chce současný primátor Jaroslav Zámečník, který je jedničkou na společné kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL. „I když se nám v uplynulých čtyřech letech podařilo úspěšně dokončit celou řadu projektů, jako například územní plán, modernizaci škol, opravy silnic nebo zvýšení bezpečnost, potřebujeme ještě další čas na to, abychom Liberec posunuli o rozhodující krok dál,“ odůvodňuje Zámečník, proč by měli lidé společnou kandidátku tří uskupení podpořit.

Za své hlavní priority považuje zejména zvýšení bezpečnosti výstavbu nové lanovky na Ještěd, ale i podporu modernizace nemocnice a výstavbu Centra urgentní medicíny nebo komplexní rekonstrukci městského bazénu. Dvojkou je jeho současný náměstek pro školství Ivan Langr, trojkou krajská zastupitelka Anna Provazníková.

Liberec
Volby se blíží. Do vedení stotisícového města se moc lidí nehlásí

Další ze stran současné koalice, která má svého horkého kandidáta na post primátora, je Občanská demokratická strana (ODS), jež má společnou kandidátku se Sportovci. Její jedničkou je současný člen rady města Petr Židek (ODS), který vedl kandidátku již do voleb před čtyřmi lety. „O město je potřeba se nejen starat, ale také ho rozvíjet. Chceme se vrátit k tomu, že Liberec byl vždy sportovní město a toto poněkud usnulo, tak to chceme vrátit. Usilujeme o větší podporu do sportu, mládeže i volného času lidí. Ale jde nám i o koncepční a systémový rozvoj města,“ vyjmenoval Židek. Dvojkou uskupení je bankéř Martin Hoza a trojkou radní Petra Břeňová.

Libereckou kandidátku hnutí ANO 2011 povede Šárka Prachařová, která se celý život věnuje vzdělávání a práci s lidmi. Dvojkou je pivovarník a městský radní Marek Vávra, třetí pozici obsadil náměstek primátora pro technickou správu města Jiří Šolc. Současná radní města je jedinou ženou, která svede souboj o křeslo primátorky.

„Naším cílem je otevřené a nezkorumpované město, vlídná tvář magistrátu a jeho organizací, zdravý a udržitelný život ve městě. Není to fráze, uděláme maximum, aby za tím byla vidět naše každodenní práce a plnění volebního programu. Chceme navázat na naše dobré výsledky z voleb minulých a práci, kterou jsme pro město udělali. Věříme, že politiku dělají lidé, nikoli strany,“ uvedla Prachařová.

Ilustrační foto.
Kdo chce vést vaši obec na Liberecku? Přinášíme kandidátky pro komunální volby

Ze stran a hnutí zastoupených v současném libereckém zastupitelstvu představilo kandidátu i hnutí Liberec otevřený lidem (LOL), které navazuje na projekt z krajských voleb Pro krajinu, na práci Změny pro Liberec a spolupráci se Zelenými. Jeho lídrem je zastupitel a pedagog Jaromír Baxa.„Naším cílem je přijít na radnici a řešit věci, které lidi trápí. Obrázková koalice v podstatě jen dodělala projekty předpřipravené novým vedením a spoustu jich jen hodila pod stůl,“ míní Baxa.

Svého kandidáta na primátora představila v Liberci i Svoboda a přímá demokracie (SPD). Lídrem kandidátky je v krajském městě ředitel muzea a publicista Svatopluk Holata. „K hlavním bodům našemu programu patří mimo jiné zrychlení oprav chodníků, silnic a stezek. Podpora a další výstavba tramvajových tratí, posílení akceschopnosti městské policie, podpora startovacích bytů pro mladé rodiny zvýšení kapacit mateřských škol nebo kvalitní školství bez ideologií a další,“ uvedl předseda Regionálního klubu SPD Libereckého kraje Radovan Vích.

Plavecký bazén v Liberci potřebuje rozsáhlou rekonstrukci. Jestli k ní dojde a v jakém rozsahu bude až na nově zvolených zastupitelích.
Rekonstrukce za miliardu? O osudu plaveckého bazénu v Liberci rozhodnou volby

Také Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) se pokusí znovu získat přízeň voličů. Na pozici lídra kandidátky členové strany delegovali Ivana Hrbka, dlouholetého sociálního demokrata a oblíbeného učitele na základní škole. Zkušenosti získal i ve státní správě při svém působení na Středočeském krajském úřadě. „Chci, aby liberecká politika dostala novou energii, dlouhodobou vizi a ukázali jsme občanům, kam má město směřovat. Je nezbytné konečně to tady rychle opravit, ať jde o komunikace nebo bazén, začít řešit dostupnou bytovou politiku a tak by šlo ještě dlouho pokračovat,“ míní lídr ČSSD a pokračuje: „Chceme zajistit také bezpečnost občanů pro krizové situace, válka na Ukrajině je blízko a ukazuje se, že musíme být lépe připraveni. Připravujeme proto program, který reaguje na současnou dobu, hlavní body našich plánů představíme občanům během léta.“

Liberecké Piráty povede do voleb Jan Hruška. „Chci přinést do Liberce svěží vítr. Od politických dinosaurů, kteří jsou na radnici dlouhé roky, se ho však nedočkáme. Myslím si, že nové tváře jsou v politice třeba, proto jsem se rozhodl kandidovat do zastupitelstva v mém rodném městě. Chci přispět k tomu, aby byl Liberec plný života, držel krok s dobou a konečně se posunul z divokých devadesátek do 21. století,“ uvedl ke své kandidatuře.