„Nejlepších výsledků dosáhla SPD v Libereckém kraji ve městech Liberec a Jablonec nad Nisou. Přímo v Liberci jsme získali čtyři mandáty zastupitelů, v Jablonci nad Nisou rovněž. V Liberci jsme dokonce porazili ODS. V porovnání s minulými komunálními volbami je to zřetelné zlepšení, tehdy jsme přímo v Liberci mandát nezískali, letos to byly mandáty dokonce čtyři,“ okomentoval výsledek krajský předseda SPD Radovan Vích. Dodal, že dvouciferný výsledek čekali a podle předvolebních průzkumů počítali i s tím, že se dostanou v krajském městě do zastupitelstva. „Nepočítali jsme, že tam skočí i Piráti a čekali jsme, že ANO bude mít víc hlasů. Nicméně z výsledku v Liberci máme radost. Všichni se nechávají slyšet, že s námi nechtějí spolupracovat, ale jednání zatím probíhají,“ poznamenal Vích. Podle něj se nejen potvrdila správnost programu SPD, ale volby se ukázaly být skutečně referendem o vládě Petra Fialy a ukázaly, co si lidé myslí.

Zdroj: DeníkKromě velkých měst získala SPD mandáty i v městech menších, na Liberecku zabodovala v Novém Městě pod Smrkem, kde má tři zastupitelská křesla, po dvou má ve Vratislavicích nad Nisou a v Raspenavě. Na Jablonecku získalo hnutí tři mandáty ve Smržovce. Na Českolipsku po jednom mandátu ve Skalici u České Lípy a ve Volfarticích a dvě křesla ve Cvikově. Na Semilsku kromě zmíněné Jilemnice (3 mandáty) ještě po dvou místech v zastupitelstvech Klokočí a Rokytnice nad Jizerou.

Kandidát Starostů pro Liberecký kraj, Michael Canov, se raduje z vítězství v 1. kole.
Jasné vítězství. Michael Canov vyhrál v prvním kole senátních voleb na Liberecku

Úspěch SPD podle politologa Jana Kubáčka jasně ukázal náladu veřejnosti. „Do výsledku se promítla naštvanost a nespokojenost lidí, jsou frustrovaní a vysílají jasný vzkaz vládě. Je to ale také jedno velké varování pro místní politiky nejen vítězných Starostů pro Liberecký kraj, kteří by se měli více distancovat od vlády a držet se svých lokálních témat,“ upozornil politolog.

Podle Kubáčka hnutí SPD volili zejména nespokojení lidé, kteří dříve odevzdávali své hlasy ve volbách Komunistům nebo ČSSD, stranám, které z liberecké politické mapy již zmizely. „Okamurovo hnutí sebralo nějaké voliče také ANO a trošičku jich k SPD odešlo i od Starostů,“ míní Kubáček.