Zdroj: Deník

Ve vedení obce se nepočítá s dalším působením současné starosty Daniely Kysilkové a jejího uskupení Za nezávislou Stráž, které získalo ve volbách nejvíc hlasů. Zmíněná tři uskupení podepsala dohodu o tom, že již nebudou nyní s nikým dalším o vzniku jiné koalice vyjednávat.

„Ve volbách do zastupitelstva obce Stráž nad Nisou nezískala žádná strana, hnutí ani sdružení většinu v devítičlenném zastupitelstvu. Bylo proto nutné jednat o možnostech spolupráce. Oproti situaci před čtyřmi roky dostalo sdružení s nejvíce mandáty možnost jednat o další spolupráci. Jejich nabídka na spolupráci by ale nevedla k reálné možnosti aktivně se podílet na vedení obce,“ popsal lídr uskupení STRÁŽ SPOLU a pro všechny Lukáš Beneš.

Podle něj nebyly vítězným hnutím přijaty kladně ani jejich požadavky na změnu způsobu komunikace vedení obce. „Změna v přístupu vedení obce a důraz na spolupráci jsou však jedny z hlavních bodů našeho programu,“ poznamenal Beneš.

Zastupitelé Stráže nad Nisou
FOTO: Stráž nad Nisou zná své zastupitele. Vyhrálo sdružení v čele se starostkou

Nabídku od vítěze dostalo i hnutí SLK, které ji z podobných důvodů odmítlo. „Jsem proto velmi rád, že jsme od SLK dostali možnost podílet se s nimi na koalici s ODS a vytvořili jsme tak stabilní většinu v zastupitelstvu obce,“ dodal Beneš.

Právě on je navíc navrhovaný novou koalicí na místo starosty obce, pozici místostarostky by měla obsadit Sabina Jonášová Čižiková ze SLK.

"Komunikovali jsme s panem Benešem i se zástupci SLK a jejich představa nezávislého vedení obce byla zvláštní. Trvali na místě uvolněného místostarosty a nepřipouštěli vůbec variantu neuvolněného, což je ve Stráži běžné a nikdy jiná pozice nebyla," uvedla starostka Daniela Kysilková. Podle ní voliče, kteří dali hlas vítěznému sdružení, mrzí nynější průběh. "Je jim líto, že nebudou opět ve vedení obce a berou to jako podvrh. Myslím si ale, že budeme konstruktivní opozice, neboť všichni jsme zkušení, ostřílení zastupitelé," dodala Kysilková.

Nyní bude nově vznikající vedení Stráže pokračovat ve společném projednávání konkrétních programových oblastí. Termín ustavujícího zasedání zastupitelstva Stráže nad Nisou vyhlásí současná starostka podle zákona pravděpodobně v pátek 7. října po 16. hodině, pokud se termín neprodlouží kvůli možné žalobě na výsledky voleb.

Ve Stráži nad Nisou zvítězilo ve volbách sdružení Za nezávislou Stráž, které získalo 4 mandáty v zastupitelstvu (34,61 %), druzí skončili Starostové pro Liberecký kraj – Stráž nad Nisou se dvěma mandáty (22,94 %), třetí STRÁŽ SPOLU a pro všechny pro všechny (2 mandáty a zisk 20,85 % hlasů) a v zastupitelstvu usedne i zástupce ODS, která získala jeden mandát (9,16 % hlasů).