„Koaliční jednání probíhají. Distancovali jsme se od spolupráce s ODS a v současné době není na programu dne a nepočítáme s tím, že bychom uzavřeli koaliční spolupráci s KSČM,“ uvedl k zahájení vyjednávání lídr vítězné ČSSD Stanislav Eichler. Sociální demokraté však jednají o koalici s hnutím Starostové pro pro Liberecký kraj (SLK) a se Stranou pro otevřenou společnost (SOS). Podle Eichlera je tato koalice momentálně nejrozumnějším řešením.

První jednání mezi SLK a ČSSD se přitom odehrálo již krátce po vyhlášení výsledků voleb. „Sociálním demokratům jsme řekli, že respektujeme jejich vítězství ve volbách, ale že volby nevyhráli sami. Že jsme jim výrazně pomohli v tom, že vyhráli takto výrazně a ODS má tak málo hlasů, ale že nechceme být na hradě za každou cenu,“ přiblížil tón prvního vyjednávání lídr SLK Martin Půta.

Starostové nabídli ČSSD především politicky zkušené lidi, kteří by jim pomohli s vedením kraje a vytvořením stabilní koalice na celé čtyři roky. SLK podle slov Martina Půty nestojí o většinu v radě, ale chce mít symbol kraje, post hejtmana.

Sociální demokraté však hned na první schůzce zástupcům SLK řekli, že pro ně nepřichází v úvahu vzdát se postu hejtmana, protože ČSSD vyhrála volby jasně a post hejtmana nepřepustí. „Tato první jednání byla spíše seznamovací, s tím, že v nich budeme nadále pokračovat,“ okomentoval první setkání Stanislav Eichler z ČSSD. Nepředpokládá však, že by byly koaliční dohody uzavřeny dříve než po ukončení druhého kola senátních voleb.

Vzájemně jednají i další zvolené strany

První jednání mají za sebou i další zvolené strany do zastupitelstva. „Jednali jsme s ČSSD a SLK. Uvidíme, jestli se domluvíme. Bude pro nás důležité, kdo nám umožní, abychom mohli prosazovat náš volební program,“ přiblížila podmínky k jednání pro SOS její kandidátka na prvním místě Lidie Vajnerová.

Stranou však zřejmě nestojí ani KSČM. Podle lídra strany Miloše Tita začali také komunisté vyjednávat. „Nějaká neformální jednání na nižší úrovni probíhají. Nechceme ale prozatím prozrazovat s kým,“ řekl v neděli odpoledne Miloš Tita.

SLK a ČSSD by se měli sejít opět v pondělí v podvečer.

Zisk křesel v zastupitelstvu

Zisk křesel