ODS (Občanská demokratická strana)

Strana bude obhajovat v krajských volbách nejenom své vítězství a devatenáct míst v zastupitelstvu, ale také křeslo hejtmana. O to bude usilovat jednička kandidátky, osmatřicetiletý Bc. Radim Zika, náměstek hejtmana Libereckého kraje, pověřený vedením resortu rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky Libereckého kraje. Rodák z Liberce je členem ODS od roku 1997.

ČSSD (Česká strana sociálně demokratická)

Mezi favority voleb bude jako tradičně patřit také ČSSD, jejímž cílem je letos poprvé získat post hejtmana Libereckého kraje. V čele její kandidátky je manažer z Českého Dubu Stanislav Eichler. Před čtyřmi lety skončila Česká strana sociálně demokratická v krajských volbách až na čtvrtém místě a získala v zastupitelstvu šest křesel. Po volbách však vytvořila vládnoucí koalici s Občanskou demokratickou stranou.

SOS (Strana pro otevřenou společnost)

Strana v minulých volbách do zastupitelstva Libereckého kraje vybojovala sedm křesel. Na kandidátce strany jsou lidé i z Unie svobody, Cesty změny, Volby pro město a bezpartijní. Letos bude SOS svá vybojovaná místa obhajovat v čele s nestraničkou Ing. Lidií Vajnerovou. Třiapadesátiletá manažerka, mj. předsedkyně správní rady Nadace škola hrou, žije v Liberci. Je bez politické příslušnosti.

SLK (Starostové pro Liberecký kraj)

Zdaleka není jisté, co z volebních výsledkem udělá účast politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Číslem jedna na kandidátce je starosta Hrádku nad Nisou a současný zastupitel, zvolený v minulých volbách za Stranu pro otevřenou společnost Martin Půta. Starostové jsou mnohými považování za „černého koně“ letošních voleb také díky jménu, které je na kandidátní listině na třetím místě. Je jím bývalý liberecký primátor Jiří Drda.

SZ (Strana zelených)

Neúspěchem skončily minulé krajské volby pro Stranu zelených. Do těch letošních půjdou s vyššími ambicemi a se současným zastupitelem města Liberec Mgr. Janem Korytářem v čele kandidátní listiny. Lídr zelených v Libereckém kraji je českým ekologem, lektorem a politikem a mezi „zelené“ vstoupil v roce 2003. Je vedoucím sdružení Společnost přátel přírody, které založil v roce 1994 a jehož cílem je obnova přirozených lesů a návrat ohrožených dřevin do české krajiny. Stojí také za projektem nasliberec.cz, který se zabývá problematikou korupce a klientelismu.

ČSNS 2005 a SZR (Národní socialisté a rozumní)

Do voleb do krajského zastupitelstva v Libereckém kraji se Česká strana národně socialistická (Strana Milady Horákové a prezidenta Beneše) a Strana zdravého rozumu rozhodly vstoupit v koalici. Zkušenosti však mají už z voleb v roce 2004. Letos je v kraji za zmíněnou koalici 50 kandidátů, jejich lídr je středoškolský učitel Jan Antuš. Bližší informace týkající se kandidátů však nechce do voleb koalice zveřejňovat. Důvod je dle vyjádření na webových stránkách www.szr.cz následující: „ Při minulých parlamentních volbách jsme okamžitě po registracích poctivě a naivně uvedli všechny kandidáty na naše webové stránky. Výsledkem bylo, že se stávalo, že někteří členové parlamentních stran v obcích chodili za našimi kandidáty a přesvědčovali je k odchodu z kandidátek. Naši lídři budou postupně představováni v občasníku Zdravý rozum. Samozřejmě kandidátní listiny budou podle zákona doručeny před volbami kompletní do poštovních schránek“.

DS a DSSS (Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví)

Dvě strany se spojily do krajských voleb pod výše zmíněným názvem – Dělnická strana a Demokratická strana sociální spravedlnosti. Dělnická strana přitom nekandiduje do krajského zastupitelstva poprvé, s lídrem Jindřichem Nestlerem se o získání křesel pokoušela už v roce 2004. Dvaatřicetiletý Jindřich Nestler je jedničkou kandidátky i letos. Tento člen strany je rodákem z Jilemnice. Politicky činný je od roku 1998, v roce 2003 stál u založení DS.

SDŽ (Strana důstojného života)

Program dalšího kandidáta letošních voleb do krajského zastupitelstva, Strany důstojného života, je určen především levicově zaměřeným voličům. Kandidátní listina tohoto seskupení obsahuje celkem 45 jmen, z nichž je téměř šedesát procent žen. Jedničkou kandidátky je šestačtyřicetiletý Ing. Oldřich Merta, který byl do současného krajského zastupitelstva zvolen za KSČM. Lídr Strany důstojného života podniká v oblasti geologických věd a v oblasti životního prostředí, politicky aktivní je od roku 1998, od roku 2007 je členem SDŽ.