VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídři stran: Ne těžbě uranu v Podještědí

KRAJSKÉ VOLBY 2008 - Jasně proti obnovení těžby uranu v Podještědí se vyslovili téměř všichni oslovení kandidáti, prosazují ohleduplnost k lidem i přírodě

6.10.2008 1
SDÍLEJ:

Liberecký krajFoto: Liberecký kraj

Otázka číslo 4.
Jak se stavíte k zamýšlené těžbě uranu a vyhlášení chráněného ložiskového území v podještědské obci Kotel? Uveďte prosím důvody.

Odpovědi kandidátů, náhodně řazených:

Lidie Vajnerová,
Strana pro otevřenou společnost

Podještědí se ještě nezotavilo z ran, které mu způsobila předchozí těžba. Vyhlášením chráněného ložiskového území se bohužel udělal již první krok. Jsem ráda, že na debatě o této otázce dne 11. 9. v krajské knihovně se všech šest pozvaných lídrů shodlo, že udělají vše pro zamezení těžby uranu v Podještědí. Musíme si chránit životní prostředí a nerostné bohatství pro naše potřeby a pro vnuky jako strategické suroviny. Způsoby těžby uranu kyselinou solnou jsou pro mne nepřijatelné. Navíc v této oblasti je velká zásoba pitné vody, kterou třeba můžeme potřebovat ještě více než uran.

Jindřich Nestler,
Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví

Svůj postoj jsem vyjádřil na sklonku roku, kdy jsem se zúčastnil veřejného protestu při počasí, ve kterém by ani psa nevyhnali, v osadě Kotel. Jsem proti jakékoli devastaci živ. prostředí a v tomto případě by se především měli vyjádřit občané, kterých se tento problém bezprostředně týká, kteří v postižené lokalitě žijí a vychovávají své děti. Oni ať si rozhodnou sami, zda jim to sice přinese pracovní sílu, ale následky těžby ponesou ještě generace po nich.

Radim Zika,
bčanská demokratická strana

Vyhlášení chráněného ložiskového území je prvním krokem k budoucí těžbě uranu. I přes to, že si uvědomuji cennost tohoto nerostného bohatství, jsem proti těžbě. Nejsem ochoten vyměnit naše krásné Podještědí za finanční efektivitu.

Zuzana Kocumová,
Unie pro sport a zdraví

Osobně nejsem příznivcem těžby uranu. Cestou budoucnosti by měla být podpora alternativních zdrojů energie, např. větrných či slunečních elektráren ve vhodně vytipovaných oblastech. Dalším faktem je, že v této otázce mají a budou mít hlavní slovo orgány státní správy na nejnižší, krajské a zejména celostátní úrovni. Pokud bude o této otázce v nějaké části jednat i krajské zastupitelstvo, budeme vyžadovat organizaci zvláštního pracovního projednání s objektivními podklady a samozřejmě plnohodnotným zapojením veřejnosti.

Michael Vraný,
Koalice pro Liberecký kraj

Nejen já osobně , ale i zástupci naší Koalice již dnes shledávají dost argumentů k podání žádosti o zrušení chráněného ložiskového území v podještědské obci Kotel. Vadí nám především absence energetické politiky státu a komunistický horní zákon, který vylučuje samosprávy z rozhodování. Po krajských volbách budeme prostřednictvím zástupců našich parlamentních stran SNK ED a KDU ČSL iniciovat změnu legislativy, která nás vrátí do demokratické společnosti a nebude předem vylučovat z procesu rozhodování samosprávy a občany. Okamžitě se zapojíme do veřejné diskuse k rámcovému programu energetické politiky, který schválil 9.9.2008 celostátní výbor KDU-ČSL a již ho k veřejné diskusi předložil. Za velmi důležité považujeme podpořit občanské aktivity propagací v rámci kraje a budeme hledat i finanční podporou z Libereckého kraje.

Stanislav Eichler,
Česká strana sociálně demokratická

Jednoznačně jsem proti obnovení těžby uranu v této lokalitě. Podještědí a Hamr na Jezeře se Stráží pod Ralskem si ve druhé polovině minulého století nešetrnou, chemickou těžbou prošlo. Následky této těžby se budou likvidovat ještě dalších 50 let a sanace dosáhne astronomické částky blížící se k hranici 100 miliard Kč. Těžba uranu není potřebná, neboť jsme v současné době 2. největším vývozcem elektrické energie v Evropě. Uranovou rudu neumíme zpracovávat do podoby palivových článků pro jaderné elektrárny.

To umí pouze omezený počet několika států světa. Uranovou rudu bychom museli tak jako tak vyvážet a nakupovat ze zahraničí (především z USA a Ruska) palivové tyče pro naše jaderné elektrárny. Zásoby uranové rudy odhadující se pod lokalitou Osečná - Kotel čítají 120 miliard Kč. Pokud sečteme náklady na těžbu, náklady na zpracovatelské technologie a náklady na sanaci po ukončení těžby a obnovu životního prostředí, dostaneme částku daleko přesahující hodnotu vytěžené uranové rudy.

Miloš Tita,
Komunistická strana Čech a Moravy

Možnost oživení těžby uranu se v současnosti dostává do popředí. Není to náhodou, světová energetická potřeba rychle stoupá a toto nerostné bohatství se stává velmi žádaným. Obáváme se, že dříve nebo později nastane situace, kdy vytěžení této suroviny bude nezbytné. Budeme rádi, když tento okamžik nastane co nejpozději. Čas, který zbývá, je třeba využít k nalezení co nejšetrnějšího způsobu těžby, který co nejméně zatíží jak životní prostředí, tak i místní obyvatele. Nechceme situaci, která byla na Hamru. Další podmínkou je pro nás široká diskuse s dotčenými oblastmi o rozsahu a způsobu těžby, předložení více alternativ, návrhy kompenzací. Ale především těžbu pouze pro potřebu naší energetiky, nikoliv na kšeft. Snad jen jako protihodnotu za zpracování suroviny do palivových článků, či jejich následné přepracování.

Oldřich Merta,
Strana důstojného života

V programu Strany důstojného života je sice podpora dalšího rozvoje jaderné energetiky, na druhé straně jsme zásadně proti obnovení těžby uranu v Podještědí. V současné době se krajina kolem pomalu vzpamatovává z minulých zásahů. Do Stráže i Hamru se pomalu vrací život a rozvíjí se i cestovní ruch. Probíhá likvidace starých provozů i sanace ekologických zátěží v místech bývalé hlubinné i chemické těžby. Obnovení těžby by přineslo opětovnou devastaci této unikátní krajiny a to nejen vlastní těžbou, ale i výstavbou souvisejících doprovodných provozů (úpravna rudy, odkaliště, atd). V oblasti (i v celé ČR) chybí vhodné pracovní síly (především hornické profese).

Obnovení těžby by nutně přineslo příliv pracovních sil ze zahraničí (především z východu), se všemi s tím souvisejícími negativními projevy. Snahou SDŽ bude v rámci působení v krajském zastupitelstvu, formou zákonodárné iniciativy, navrhnout zvýšení pravomoci obcí i jednotlivých občanů při rozhodování o vyhlašování chráněných ložiskových území.

Jan Korytář,
Strana zelených

Jednoznačně negativně. Boj proti těžbě uranu v Podještědí je jednou z priorit volebního programu Strany zelených v našem kraji. Důvodů je několik: Chemická těžba uranu může ohrozit obrovské zásoby podzemních vod, které sahají právě až k tomuto ložisku. Potřeba těžit uranovou rudu je v době, kdy energii vyvážíme, neodůvodnitelná. Uran pod zemí má ovšem hodnotu desítek miliard korun, takže chápu, že existují firmy, které větří dobrý byznys. I proto je potřeba podpořit odpor místních lidí proti této těžbě, resp. proti soukromým zájmům firem a s nimi spřízněných politiků, kteří ve zdejším uranu vidí velkou příležitost k pohádkovým ziskům. Co tedy s uranem? Nic - nechme si ho na horší časy, pokud bychom ho v budoucnu opravdu potřebovali, v podzemí. On se tam neztratí.

Martin Půta,
Starostové pro Liberecký kraj

Těžba uranu v území obcí Podještědí nemůže být projednávána bez obcí a měst a obyvatel, kteří zde žijí. Legislativa umožňující nerespektování názoru místní samosprávy je principiálně chybná a Liberecký kraj by měl na základě této konkrétní zkušenosti v rámci své legislativní iniciativy navrhnout úpravu příslušného zákona o stanovení dobývacího prostoru. Liberecký kraj by v celé věci měl minimálně vyjádřit svůj názor, mrzí mě, že se ocitl v pozici mrtvého brouka.

Technicky se domnívám, že by uran pod Podještědím měl sloužit jako strategická zásoba České republiky do doby, než bude k dispozici technologie, která minimalizuje dopady na životní prostředí, podzemní vody, krajinu a obyvatele Podještědí. Za současné situace nesouhlasím s tím, aby takto energeticky důležitá surovina byla vytěžena jen v zájmu zisku těžařských firem za cenu zplundrování části kraje, která už má s uranem své negativní zkušenosti z minulosti.

6.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů ŠIČ/ŠIČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Višňová 111, 464 01 Frýdlant v Čechách, Nabízené výhody: stravování, příspěvek na rekreaci, bezúročné půjčky, Pracovní poměr na dobu určitou na 1 až 2 roky, Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně denně od 7.00 do 14.00 hod., Kontaktní osoby:, Ivana Brandová - mzdová účetní, tel. 482 416 065, e-mail: brandova@juta.cz, Jaromír Mrklas - ředitel závodu, tel. 482 416 050, e-mail: mrklas@juta.cz. Pracoviště: Juta a.s.-002, 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Ivana Brandová, +420 482 416 065. Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 100 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů) EXPEDIENT/KA CUKRÁŘSKÝCH VÝROBKŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dělnická profese - příprava zboží expedice zboží apod. , Pracovní doba pouze v pátek a sobotu od 16.00 do cca 19.00 hod. , Mzda v závislosti na pracovním výkonu.. Pracoviště: Jiří bláha s.r.o., Švermova, č.p. 121, 460 10 Liberec 10. Informace: Jana Matějíčková, +420 485 102 216,775 733 938. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč Zubní lékaři ZUBNÍ LÉKAŘ/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lékařská fakulta, stomatologie. Pracoviště: Felixdent s.r.o., Tanvaldská, č.p. 224, 463 11 Liberec 30. Informace: Jan Rotter, . Obchod - Obchod Obchodní zástupce 55 000 Kč Obchodní zástupci OBCHODNÍ MANAŽER/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pozice:, vyhledávání a získávání nových zákazníků, péče o klíčové zákazníky firmy, plnění obchodního plánu, tvorba cenových nabídek, zpracování cenových kalkulací, prezentace společnosti ve vhodných médiích, analýza trhu (konkurenční prostředí), kontrola práce disponentů logistiky, Požadavky:, SŠ/VŠ vzdělání ekonomického nebo technického směru, praxe v oboru min. 2 roky, praxe v automotive výhodou, komunikativní znalost anglického jazyka, vyjednávací, komunikační a prezentační dovednosti, pokročilá znalost MS Office, Nabízíme:, nástup ihned, zajímavé platové ohodnocení dle praxe a zkušeností, roční odměna až ve výši 3x měsíčního platu, služební automobil i na soukromé účely, stravenky 80,- Kč/den, 5 týdnů dovolené, jazykové vzdělávání, možnost čerpání benefitů v rámci sociálního fondu, pružná pracovní doba, Životopisy prosím zasílejte na adresu: pavla.mikezova@matador-czech.cz. Pracoviště: Matador automotive čr s.r.o.-001, České mládeže, č.p. 1204, 460 06 Liberec 6. Informace: Pavla Mikezová, +420 775 222 235.

Utkání 18. kola Tipsport extraligy ledního hokeje se odehrálo 14. listopadu v liberecké Home Credit areně. Utkaly se celky Bílí Tygři Liberec a PSG Berani Zlín. Na snímku v bílém je Jakub Valský.
18

FOTO: Zápas plný zvratů zvládl Liberec. Dal čtyři góly za třetinu a zlomil Zlín

Václav Dvořák a jeho kniha Písečníci a bludný asteroid.

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

FOTO: Vánoční koledu Charlese Dickense divadlo zpracovalo formou baletu

Liberec – Duše lakomce Vydřigroše je opět v ohrožení. Tedy pokud před přicházejícím Štědrým dnem nezmění své hamižné způsoby. Vánoční koleda Charlese Dickense neodmyslitelně patří k zimním svátkům. 

Galavečer Poetiky 2018 byl věnován zesnulému Martinu Beranovi

Turnov – Dvoudenní recitační soutěže Poetika se v Turnově se zúčastnilo přibližně sto mladých interpretů.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Vážné případy v Liberci čekat nebudou

Liberec – Nový systém třídění pacientů na traumatologii a chirurgii zrychluje lékařskou práci.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT