„Zavazujeme se, že v rámci povolebního vyjednávání o koaliční spolupráci v Libereckém kraji uzavřeme koalici pouze se stranami a hnutími, které nám umožní naplnění našeho volebního programu a rychlou realizaci základních programových priorit. Z důvodů zásadních názorových rozdílů na centrální i krajské úrovni je uzavření koalice s ODS nepřijatelné,“ uvedl lídr kandidátky ČSSD v kraji Stanislav Eichler.

Spolupráci obou stran podle prohlášení ČSSD vylučují třeba rozpory týkající se problematiky privatizace nemocnic, včetně fakultních, zdravotních pojišťoven, sociálních služeb a důchodového systému či rozpor v oblasti školství apod.

„ODS v Libereckém kraji se snaží před krajskými volbami navodit dojem, že nemá nic společného s nespravedlivými experimenty Topolánkovy vlády. Ale je jen jedna ODS s jedním programem Modrá šance, který je pro ČSSD principiálně nepřijatelný a uzavření koaliční dohody s ODS by bylo výsměchem našim voličům,“ zdůvodňuje postoj ČSSD Eichler.

Zástupci ODS v kraji považují prohlášení sociálních demokratů za vyvrcholení agresivní kampaně, která je vedená na celorepublikové úrovni a jež nemá s volbami v krajích nic společného. Ohrazují se i proti některým důvodům, které uvádí ČSSD jako překážku k případné koaliční spolupráci. „Co se týče například privatizace nemocnic, nikdy jsme privatizaci krajské nemocnice v Liberci nepřipravovali. Výlučnými vlastníky je Liberecký kraj a město Liberec a také to tak zůstane. Dojít má pouze ke změně v obchodní společnost,“ říká Radim Zika, jednička z kandidátky ODS v Libereckém kraji.

Žádné větší reakce na prohlášení sociální demokratů prý nejsou třeba. „Počkejme si na sobotu, kdy budou známy výsledky voleb. Lidé v kraji jsou dostatečně inteligentní, aby se rozhodli koho zvolí, bez ohledu na jakákoliv předvolební prohlášení,“ dodal Radim Zika.