Plastové víčko pro nápojové PET lahve váží sotva pár gramů. Je vyrobeno z termoplastu, z takzvaného vysokohustotního polyethylenu (PE-HD), za který jeho vynálezce Karl Ziegler dostal v roce 1964 Nobelovu cenu za chemii. A nyní je malé víčko často i zdrojem rozhořčení.

Nová plastová víčka - „kravina“, nebo chytrý tah?

Nová plastová víčka jsou jedním z velkých témat internetových diskusí. Jedna taková se rozběhla například na srovnávacím portálu kupi.cz.

„To vymyslel naprostý bezmozek. Peníze vyhozené z okna,“ rozhořčil se v internetové diskuzi například Karel Logr.

Pevně přidělaná plastová víčka ale výrobcům nařizuje nový zákon. Důvodem je snaha o snížení plastového odpadu v přírodě. Díky tomu, že víčko zůstane připevněno na lahvi, má být zvýšena šance na recyklaci všech plastových částí nápojových obalů.

„Je to velmi rádoby ekologické. Od té doby, co jsem ho jednou vzteky urval, následně si poškrábal hubu, to řeším tak, že když si na cestě koupím pití, přeleju to okamžitě do vlastní lahve a plastové lahve s přidělaným víčkem vyhazuju do normálního odpadu, protože je u benzínky hned po ruce. Dělám větší bordel než dříve,“ reagoval ale v diskuzi rozhořčeně Karel Pecen.


Nahrává se anketa ...

Kritický byl i další příspěvek. „To mohl vymyslet jenom někdo, kdo nenávidí lidi a jenom vymýšlí, jak lidi naštvat. Já víčko vždy utrhnu. Ha, tak z jednoho kompletu máme tři kusy plastu (víčko, lahev a obal). Tihle zelení pomatenci mi již začínají pít krev,“ uvedl Václav Tržický.

Praktickou radu ale přidal Miroslav Šilhavý, podle něhož lidé často nepochopili, že víčko nemusí být připláclé přímo u hrdla. „Dá se lehce poodtrhnout a pak visí asi na třícentimetrové plastové „šňůrce", se kterou se pije naprosto v pohodě,“ vysvětlil.

close PET lahvím trvá stovky let, než se rozloží. info Zdroj: Shutterstock zoom_in PET lahvím trvá stovky let, než se rozloží.

Proč se musí plasty recyklovat

Jak před nedávnem uvedl web RTL Today, odpad z obalů je v Evropě rekordně vysoký a podle posledních aktuálních údajů v roce 2021 dosáhl ohromných 188,7 kilogramu na obyvatele – přibližně o 10 kilogramů více ve srovnání s rokem 2020.

„Podle Eurostatu vyprodukoval každý člověk v EU v roce 2021 35,9 kilogramu plastového odpadu, z toho jen 14,2 kilogramu bylo recyklován,“ připomenul web.

A týká se to i víček od PET lahví, které se pak snadno dostávají do volné přírody. A z té už je to pak kousek k tomu, aby mimo jiné ublížila zvířatům.

Britský zpravodajský web Daily Mail citoval Evropskou komisi: „Víčka od plastových lahví tvoří více než čtyři procenta plastů nalezených na evropských plážích.“

Tím, že se zajistí, aby láhev a uzávěr zůstaly pohromadě, EU doufá, že se obojí dostane do procesu recyklace.

Top 5 chyb při třídení odpadu:

| Video: Youtube

Co může plastové víčko způsobit

Škodlivost plastových víček popsal i web známého ekologického společenství GreenPeace. Divoká zvěř je totiž velmi snadno může pozřít, jelikož je považuje za potravu. Jde o mořské želvy, velryby a mořské ptáky, jako je například albatros.

„Tyto nestravitelné materiály mohou způsobit zablokování jejich trávicího systému, což vede k hladovění, podvýživě a následně ke smrti. Plastové částice mohou také časem uvolňovat toxiny, což představuje další zdravotní rizika pro zvířata, která je pozřou,“ uvedl GreenPeace.

Novinka se nevyhnula ani Coca-Cole

Jedním z prvních producentů, kteří připevněná víčka zavedl, byla Coca – Cola. „Zavedení připevněných uzávěrů představuje milník na cestě společnosti ke snižování odpadu a podpoře recyklace,“ uvedla společnost na svých webových stránkách.

Podle Wall Street Journal společnost již dříve oznámila plán, že do roku 2030 bude pro obaly na své nápoje používat minimálně 50 procent recyklovaného materiálu. A nejpozději příští rok už budou všechny obaly prodávané tuto společností stoprocentně recyklovatelné.

Plastové obaly se rozkládají stovky let

Jak uvedla australská pobočka Světového fondu na ochranu přírody, plastové obaly se ve velkém množství používají teprve posledních 70 let. Za tu dobu ale způsobily velké globální znečištění. A to i proto, že se dlouze rozkládají. Jde o opravdu dlouhá období.

Rozkládání plastů ve volné přírodě:

  • Plastová taška – 20 let
  • Šálky na kávu s sebou – 30 let
  • Plastová brčka – 200 let
  • Plastové lahve – 450 let
  • Plastové kelímky – 450 let
  • Jednorázové plenky – 500 let
  • Kávové kapsle – 500 let


Podle Daily Mail se pak každý rok vyprodukuje kolem 359 milionů tun plastů, z nichž množství někde mezi 4,8 a 12,7 miliony tun skončí v oceánu.

Jak doplnil specializovaný web The Ocean Cleanup, nejvíce plastů spotřebovávají lidé v zemích s vysokými příjmy. Nicméně tyto země mají i poměrně účinné systémy pro likvidaci i recyklaci plastů. Na druhou stranu chudší země spotřebují méně výrobků uzavřených do plastů, ale už s takovým odpadem neumí dále nakládat. Proto jsou v tomto ohledu většími znečišťovateli životního prostředí než vyspělé země.