"Z večera 13. prosince bude Měsíc svítit jako 77 procent úplňku a následujícího rána zapadá až téměř ve tři hodiny. Teprve poté začne být obloha dostatečně tmavá na to, aby bylo možno zaznamenat významnější počty meteorů," uvedl Suchan. Za ideálních podmínek lze spatřit až 100 meteorů za hodinu, při pozorování z města nebo s jasným Měsícem je to však podstatně méně.

Znázornění astroidu Itokawa
Překvapení z asteroidu Itokawa. Voda v oceánech pochází ze Slunce

"Při pozorování meteorů není úplně nejdůležitější směr pohledu na oblohu. Meteory se totiž objevují po celé obloze. Při pohledu směrem k radiantu jsou krátké a pomalé. Naopak nejdelší a nejrychlejší se jeví, když se díváme 90 stupňů od radiantu," doporučil Suchan.

Radiant, tedy místo odkud meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Blíženců, podle jejichž latinského názvu získaly Geminidy ten svůj. Suchan poznamenal, že vedle teplého oblečení je pro pozorování třeba i trochu trpělivosti. "Lidský zrak potřebuje alespoň 15 až 20 minut na to, aby se adaptoval na tmu. Teprve poté je schopen zachytit i slabší meteory," zdůraznil.

Velmi zajímavý roj 

Suchan také připomněl, že z vědeckého hlediska jsou Geminidy velmi zajímavý meteorický roj . Mateřské těleso totiž není kometa, ale asteroid Phaeton, takových případů je jen málo. Původ planetky není jasný, stejně jako to, jak roj vznikl.

Umělecká představa vesmírné sondy přibližující se k asteroidu
NASA vypustila důležitou sondu. Má odklonit asteroid velký jako fotbalové hřiště

"Někteří vědci se domnívají, že se jedná o vyhaslou kometu a roj je ve skutečnosti, stejně jako řada dalších, kometárního původu. Proti tomu ovšem hovoří vlastnosti pozorovaných meteorů. Například data z bolidové sítě provozované Astronomickým ústavem AV ČR ukazují, že materiál meteoroidů je asteroidální," uzavřel Suchan.

První zprávy o roji Geminidy jsou z roku 1862. Mateřskou planetku však pomocí družice IRAS objevili astronomové Simon Green a John Davies až 11. října 1983.