„Nelíbí se nám, že ministerstvo odmítá akceptovat, že voblasti, kde chce Diamo těžit uran, žijí lidé. Žádost občanů zminulé demonstrace včera zamítlo. Připravili jsme proto další demonstraci, kde bude pro obyvatele připraven dokument, kterým se lze proti postupu ministerstva bránit,“ uvedl hlavní organizátor demonstrace Josef Jadrný.

„Na minulé demonstraci se sešlo několik stovek lidí, věřím, že tentokrát se vKotli 26.ledna od deseti hodin dopoledne sejde ještě víc demonstrujících. Chceme, aby zpodještědí zaznělo jasné ne uranu,“ předeslal Josef Jadrný.

Ovyhlášení CHLÚ již podruhé na stejnou oblast požádala státní organizace Diamo, která se specializuje na těžbu a zpracováníuranu.

„Kopětovnému podání žádosti ovyhlášení chráněného ložiskového území nás vedly ekonomické ukazatele, ze kterých vyplývá, že případná těžba ve zmíněné oblasti by byla efektivní,“ vysvětlil ředitel Diama JiříJež.

Kvyhlášení CHLÚ mohlo dojít již 10.ledna. Právě na základě připomínek lidí a protestu obcí se tak nestalo.

„Nyní máme čas do 15.února podložit své připomínky, které zaslaly ministerstvu obce. Pokusíme se udělat maximum, aby kvyhlášení CHLÚ nedošlo,“ uvedl pro Deník místostarosta Českého Dubu Martin Bobek, který se nijak netají tím, že stejně jako byl přítomen prosincové demonstraci, tak i26.ledna nebude vdeset hodin dopoledne vKotli chybět.