KDY: kdykoli
KDE: start v Osečné
ZA KOLIK: zdarma
Žlutá značka vede mírně do kopce, na jehož návrší se skví nádherné sousoší Tří svatých ze slavné barokní dílny mistra Matyáše Brauna. Cesta pak pokračuje stále dál směrem k obci Kotel.
Zhruba po třech kilometrech přijde rozcestí Pod Čertovou zdí, odkud zavede modrá značka ke stejnojmenné přírodní památce.
Původně Byla Čertova zeď opravdovou zdí, složenou z vodorovně uložených čedičových sloupků o šíři dva až tři metry, výšce až 20 metrů a o celkové délce neuvěřitelných 28 kilometrů. Zeď se táhla od Mazovy horky na úpatí Ještědu až po Bělou pod Bezdězem. Čedičová žíla bývala svojí výškou a délkou tak mocná, že pro její překonání bylo nezbytné ji na řadě míst prorazit, a to i tunely.
Později však byla velká část zdi rozebrána a rozdrcena na štěrk, celé sloupky byly užívány jako patníky. Na mnohých místech jsou dodnes patrné i hluboké příkopy po těženém čediči. Přes letité snahy o ochranu tohoto unikátu byla těžba definitivně ukončena až po roce 1931. Dnes je chráněn poslední zbytek Čertovy zdi včetně těžebních jam v délce několika málo stovek metrů.
Po modré cestě dojdou turisté ke křížové cestě na Kotelském vrchu. Ta díky několika osvíceným lidem a městu Osečná doslova vstala z popela — informační tabule se srovnávacími snímky potvrzuje, že zázraky se ještě dějí.
Uprostřed návsi ve vesničce Kotel pak stojí svým stářím, vitalitou, krásou a nezdolností ohromující tisíciletá lípa. Z Kotle vede asi tři kilometry po Svatojakubské cestě trasa do Rozstání na autobusovou zastávku.
Desetikilometrová trasa je vhodná pro rodiny s malými i většími dětmi, aktivní seniory i turisty a pohodáře.