Zdenka Marie Nováková: Souznění
KDY: Pátek 9. prosince (do 2. dubna 2023)
KDE: Oblastní galerie Liberec - Lázně

Zdenka Marie Nováková je významnou českou architektkou, která dosáhla řady vyznamenání za svoji práci doma i v zahraničí. Souběžně se celý život věnuje malbě, jejíž charakter je přesným protipólem jejímu technickému zaměření v hlavní pracovní oblasti. Její malba je lyrická, inspirovaná přírodou a hudbou. Autorka se prostřednictvím své malby chce podělit o zážitky, vzpomínky a dojmy z přírody. Vzpomíná na dobu, kdy se sama aktivně věnovala hudbě a tanci. Z jejích obrazů vyzařuje vnitřní klid, který je v dnešní náročné době tak potřebný. Výstavou připomíná muzeum malířku, která je celoživotně spjatá s regionem, ale zároveň její práce dosahuje celorepublikového renomé. Svými obrazy je zastoupena v českých veřejných sbírkách a také ve významných sbírkách zahraničních.

Večer v Naivním: Leoš Janáček - Listy důvěrné
KDY: Pátek 9. prosince v 19:30
KDE: Naivní divadlo Liberec
ZA KOLIK: 250 Kč

V Naivním divadle se uskuteční jedinečný pořad, který představí posluchačům četbu vybraných milostných dopisů Leoše Janáčka Kamile Stösslové a nesmrtelnou hudbu z jeho klavírního díla. Legendu českého herectví Petra Štěpánka jako stárnoucího Leoše Janáčka a klavíristku Terezii Fialovou jako skladatelovu mladistvou múzu Kamilu dělí podobný věkový rozdíl jako hlavní „protagonisty“. Co je však spojuje, je vášeň projevu, cítění fráze a pokora k textu.

Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
KDY: Sobota 10. a neděle 11. prosince
KDE: Liberecký kraj

Další a poslední letošní víkend v křišťálovém údolí se zcela ponese v duchu nadcházejících vánočních svátků. Dva dny otevřených dveří ve sklárnách, ateliérech a muzeích. Nejen krásné vánoční ozdoby, ale i výrobu šperků, bižuterie a skleněných výrobků zažijete ve vánoční atmosféře přímo v místech vzniku, vánoční program si připravila i muzea. Všechna místa, která se do programu zapojila a informace, které potřebujete vědět najdete na webu crystalvalley.cz.

Adventní komentované prohlídky Paláce Liebieg
KDY: Sobota 10. prosince v 9, 10 a 11 hodin
KDE: Palác Liebieg (Vila Johanna Liebiega mladšího) Liberec
ZA KOLIK: vstup zdarma

Přijďte si prohlédnout Palác Liebieg. Dozvíte se více o historii paláce, proběhlé přestavbě i o jeho budoucím využití. Komentované prohlídky jsou zdarma, avšak vzhledem k omezené kapacitě skupin je nutné mít časovou vstupenku. Prodej na www.evstupenka.cz

Vánoční zdobení
KDY: Sobota 10. prosince od 10 do 13 hodin
KDE: Oblastní galerie Lázně Liberec
ZA KOLIK: 50/100 Kč

Víte, jak si lidé dříve zdobili vánoční stromečky? Bez skleněných koulí, čokoládových figurek, střapatého řetězu a ozdobné špičky si Vánoce dnes dovede představit už jen málokdo z nás. Pojďte se s námi vydat na cestu poznávání bohaté historie vánočních tradic a seznámit se s původní výrobou vánočních ozdob nejen u nás v Čechách. Zkuste si po způsobu vašich předků vyrobit vlastní vánoční ozdoby a svými výrobky ozdobte i svůj domácí vánoční stromeček.

Grabštejnské Vánoce
KDY: Sobota 10. a neděle 11. prosince od 10 hodin
KDE: hrad Grabštejn
ZA KOLIK: od 80 Kč

Tradiční adventní akce na Grabštejnu je po dvou letech zpět. Můžete se těšit na adventní tržiště na nádvoří, výstup do věže (bez průvodce), hrané prohlídky hradu, dílny pro malé i velké a koncert. Česká mše vánoční v podání Smíšeného pěveckého sboru Janáček z Jablonce nad Nisou zazní v sobotu 10. prosince v 15:30. Koncert se koná v 1. patře východního křídla. Sál je vytápěn.

Vánoce ve Führichově domě
KDY: Sobota 10. prosince od 14 hodin
KDE: Führichův dům Chrastava

Tradiční adventní akce s nádechem minulosti. Čekají vás vánoční dílny, stánky se zbožím i výstava dětských prací. Nenechte si ujít rovněž komentované prohlídky a adventní občerstvení.

Byla cesta, byla ušlapaná aneb adventní koncert skupiny Subulcus + Adventní zpívání sboru Provaz Kacanovy
KDY: Sobota 10. prosince ve 14 hodin a neděle 11. prosince od 14 hodin
KDE: hrad Valdštejn
ZA KOLIK: 130 Kč

Adventní a vánoční program zahájí na Valdštejnu skupina Subulcus, představující své pásmo nazvané "Byla cesta, byla ušlapaná". Program doplní i staré historické písně a společné zpívání koled. Nedělní koncert sousedského pěveckého spolku Provaz z Kacanov uzavře třetí adventní víkend na Valdštejnu.

Tradiční vánoční výstava v Městské galerii v Chrastavě.
FOTO: Chrastava zve na betlémy a vánoční výstavu. Potrvá do začátku ledna

Vánoční koncert v muzeu
KDY: Sobota 10. prosince v 17 hodin
KDE: Podještědské muzeum Český Dub

Vánočně laděný koncert herečky a písničkářky Evy Cendors.

Coolturně s Martinem Zounarem
KDY: Sobota 10. prosince v 19 hodin
KDE: Lidové sady Liberec
ZA KOLIK: 300 Kč

Herec a bavič Martin Zounar hostem moderátora Jiřího Vaníčka v zábavném pořadu spojeném s charitativním přesahem. Před zábavným pořadem určeným pro veřejnost, navštíví host klienty v sociálních zařízeních Libereckého kraje a udělá radost tam, kde to má smysl.

Viktor Sheen
KDY: Sobota 10. prosince v 19 hodin
KDE: Dům kultury Liberec
ZA KOLIK: od 378 Kč

Kladenský rapper původem z Kazachstánu patří mezi nejpopulárnější rappery na české scéně a jeho poslední album "Příběhy, sny", v pořadí již šesté, je hodnoceno jako jedno z nejúspěšnějších.

Loutková revue - Vánoční čas
KDY: Neděle 11. prosince v 10 hodin
KDE: kino Frýdlant 
ZA KOLIK: 50 Kč

Příjemné předvánoční setkání nejen pro děti setkání připraví loutko herecká skupina Loudadlo, spolupracující s Českou televizí na pořadu Studio kamarád.

Vánoce v muzeu
KDY: Neděle 11. prosince od 13 do 17 hodin
KDE: Severočeské muzeum Liberec

Tvůrčí dílny, vánoční zvyky, Metelkův mechanický betlém, staročeské pečivo. Vstupné do muzea dobrovolné, vyrábění 50 Kč / ks.

Jarret
KDY: Neděle 11. prosince v 16 hodin
KDE: kostel sv. Antonína Velikého Liberec

Adventní koncert liberecké folkrockové skupiny s jejich specificky upravenými vánočními písněmi.

Adventní koncert
KDY: Neděle 11. prosince v 15:30
KDE: chrámu Navštívení Panny Marie Hejnice

Během adventního koncertu vystoupí: Bohemia Chór FP TUL, Smíšený pěvecký sbor Aurea Rosa U3V TUL a žáci ze ZŠ Světlá pod Ještědem.

Adventní koncert: sbor Kokrháček
KDY: Neděle 11. prosince v 18 hodin
KDE: kostel sv. Bonifáce

Na koncertě k třetí adventní neděli vystoupí pěvecký sbor ZŠ Ještědská Liberec – Kokrháček - pod vedením Jany Ponertové.