Zábavné pokusy s online návody 
KDY: kdykoli 
KDE:
www.iqlandia.cz, facebook iqlandia
ZA KOLIK: zdarma

K mnoha videím s pokusy z jarní vlny epidemie přidala liberecká iQlandia spoustu dalších z té podzimní. Skvělá možnost pro děti i učitele v době, kdy pokusy nelze provádět s dětmi živě. K pokusům stačí dětem běžné věci, které najdou doma v lednici, spíži či na zahradě. Na facebooku je navíc umístěno video rozhovor České televize s Petrem Desenských z iQlandie, který přesně popisuje a přibližuje, co vše je k dispozici na webu instituce a děti i rodiče si sami mohou vyzkoušet.

Román Hezčí svět od Báry Šťastné  
TIP NA KNIHU 
KDE: např. na www.albatrosmedia.cz
ZA KOLIK: 279 Kč

Hezčí svět je méně humoristický román Báry Šťastné. „Knihu jsem otevřela odpoledne, dočetla ve dvě noci. Překvapuje, otvírá, písmenka nádherně tečou a postavy jsem si uměla představit, oživly. Pro mě to je bestseller roku 2020,“ chválí čtenářka Ilona román Albatrosu /Motta. Kniha Hezčí svět je k mání na internetu za cca 300 korun. Barbora Šťastná vystudovala scénáristiku na FAMU a pracovala jako novinářka. Nyní je editorkou Paměti národa.

#kulturaprezije - Duo BigBand
KDY: Neděle 29. listopadu v 16 hodin
KDE: facebook Kultura z. s.
ZA KOLIK: Kapely můžete podpořit na www.evstupenka.cz

Další online koncert pro ty, kteří nechtějí přijít o „živou“ hudbu v době pandemie.

#kulturaprezije - Divoký Astma
KDY: Neděle 29. listopadu v 20:00 
KDE: facebook Kultura z. s.
ZA KOLIK: Kapely můžete podpořit na www.evstupenka.cz

Ska – punková kapela z Jablonce nad Nisou to pořádně rozjede, byť online.

Rozsvícení vánočního stromu – živé vysílání 
KDY: Pátek 27. listopadu v 18 hodin
KDE: YouTube kanál mestohejnice
ZA KOLIK: zdarma

Město prosí o ohleduplnost a neshromažďování se na místě. Užijte si první rozsvícení doma bez mrznutí a na rozsvícený stromeček se pak můžete chodit koukat celý prosinec.

Protržená přehrada Bílá Desná 
TIP NA VÝLET 
KDE: start v osadě Jizerka
ZA KOLIK:

Protrženou přehradu najdete v nadmořské výšce 806 m na řece Bílá Desná. Vede k ní žlutá turistická značka, vedoucí od osady Jizerka do blízkosti přehrady Souš a směrem k Mariánskohorským Boudám. K osmdesátému výročí protržení byla vyhlášena za kulturní památku – stalo se tak v roce 1996. K výstavbě přehrady došlo během let 1912 -1915. Bohužel, za pouhých deset měsíců došlo k protržení a zaplavení obce Desná s katastrofickými následky – smrt 65 lidí, úplné zničení 33 domů a 69 vážně poškozených obydlí. K protržení došlo ve válečném roce 1916 – tragický den připadl na 18. září. Stalo se tak během odpoledne za jinak slunečného dne a k pohromě stačilo několik málo minut. První světová válka byla nejspíše i důvodem, proč se na stavbě šetřilo. Samotný projekt byl chybný a technologická výstavba rovněž.

Rozsvěcení vánočního stromu v Liberci 
KDY: Neděle 29. listopadu v 17:30
KDE: facebook města Liberec
ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek na www.evstupenka.cz

Tentokrát bohužel nemůžeme společně rozsvítit liberecký vánoční strom přímo na náměstí před radnicí. Ale město chce tuto událost nabídnout svým občanům alespoň vzdáleně. Připravilo pro vás krátký hudební program z ochozu liberecké radnice. Vystoupí Liberečtí vánoční trubadúři a sopranistka Iveta Hejduková. Po skončení hudebního programu rozsvítí primátor města Jaroslav Zámečník spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a arciděkanem Radkem Jurnečkou liberecký vánoční strom. Celá akce je pojatá jako benefiční, prostřednictvím portálu evstupenka.cz můžete přispět na provoz Hospicu Svaté Zdislavy v Liberci a udělat tak na začátku adventu dobrou věc.

Výstava online: Zkameněliny z druhohorního moře  
KDY: kdykoli
KDE: www.muzeumcl.cz
ZA KOLIK: zdarma

V této nelehké době, kdy není možné společně vyrazit na geologické exkurze, přichází Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě s možností virtuální procházky Zkamenělinami z druhohorního moře. Tato výstava představuje výsledky z paleontologického průzkumu v roce 2020 na Českodubsku, Hodkovicku a z části i Turnovsku. ojďte se vydat na cestu geologickou minulostí krajiny Podještědí a Turnovska, vrátit se s námi do dob, kdy se v širokém okolí rozlévalo moře. Zdejší krajina nabízí celou řadu zajímavých míst, kde lze studovat geologii, paleontologii a hlavně sbírat zkameněliny. Vydejte se proto cestou zapomenutých roklí a vyschlých potoků, o 90 milionů let nazpět. Na webu muzea najdete i další virtuální výstavy.

Veronika Nováková