Den IZS
KDY: Pátek 17. září od 9 hodin
KDE: hasičská zbrojnice v Okružní ulici, Frýdlant
ZA KOLIK: vstup zdarma

Pro malé i velké návštěvníky bude připravena ukázka techniky frýdlantských dobrovolných hasičů, drážních hasičů z Liberce nebo třeba Policie ČR, k dispozici bude stánek Českého červeného kříže a připraveny jsou i oblíbené ukázky zásahů. Těšit se můžete na ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozidla, ukázku hašení vznícené hořlavé kapaliny v nádobě, ukázku správného i špatného způsobu hašení oleje vzníceného na pánvičce při smažení a také na ukázku práce policejních psovodů. Vše bude doprovázet Hudba Hradní stráže a Policie České republiky.

LBHC Fest
KDY: Pátek 17. září od 17:30 hodin
KDE: Bunkr Rock club Liberec
ZA KOLIK: 100 Kč

Hardcore se vrací zpět pod Ještěd! LBHC Fest se bude konat na place před klubem Bunkr pokud to počasí umožní. Pokud by bylo nevlídno přesouvá se akce do útrob klubu. Zahrají Lifelines, Flashback, Brandos eyes, Backfist a Hopes.

KI-NO Liberec 2021: Iluze
KDY: Pátek 17. září od 16 hodin a sobota 18. září od 13 hodin
KDE: Pražská ulice Liberec
ZA KOLIK: vstup zdarma

Festival KI-NO vznikl jako reakce na vylidňující se centrum Liberce, kdy se lidé z dříve rušných ulic přesunuli do útrob obchodních center. Organizátoři se snaží skrze festival z Pražské ulice vytvořit cíl cesty, nikoli část trasy mezi horní a dolní části centra Liberce. Heslo “Zabydleme Pražskou”, to vše vystihuje nejlépe. Jak by se z názvu mohlo zdát, KI-NO není jen o filmech. Je především o lidech, Liberci, kultuře, veřejném prostoru a dobrém jídle. Proto je KI-NO především urban festival, který podporuje život v Pražské a táhne lidi zpět. Po setmění proběhne po oba večery promítání filmů na třech projekčních plátnech přímo v Pražské ulici. Každý ročník festivalu má své téma a tím letošním je iluze. Odpoledne proběhne doprovodný program v podobě koncertů, divadelních představení přímo na ulici či dětských promítání. V sobotu navíc ulici zaplní i prodejní stánky s výrobky místních šikovných designerů.

Burian
KDY: Pátek 17. září v 19 hodin
KDE: Malé divadlo Liberec
ZA KOLIK: 230 Kč

Dojemný příběh nejslavnějšího libereckého rodáka, krále komiků.

Don Giovanni
KDY: Pátek 17. září v 19 hodin
KDE: Divadlo F. X. Šaldy Liberec
ZA KOLIK: 110 - 350 Kč

Opera oper - i tak se někdy slavné Mozartovo dílo právem nazývá. Na základě úspěchu s pražským provedením skladatelovy opery Figarova svatba byl Don Giovanni zkomponován na objednávku pražského Nosticova divadla, kde měl Mozartův další operní opus, byť za velmi hektických podmínek, v roce 1787 svou premiéru. Od té doby září Don Giovanni suverénně na operním nebi, každé nové uvedení je kulturní událostí, každý operní dům ho s pýchou znovu a znovu představuje svým divákům – protože Don Giovanni není jen hudebním dílem, kterému je vtisknuta pečeť Mozartovy geniality, Don Giovanni v sobě skrývá i mnohá tajemství, která jsou tak bravurně vystavěna v libretu Lorenza da Ponteho. Tajemství, která se snaží odkrýt každý, kdo má možnost se s dílem Mozarta a Ponteho potkat, tajemství, se kterým putuje Giovanniho postava ve svém příběhu, tajemství, kterých se lze dotknout až v momentě, kdy stojíte na kraji propasti.

Dobrodružná plavba
KDY: Sobota 18. září v 8:30 hodin
KDE: náměstí T. G. Masaryka, Frýdlant
ZA KOLIK: 20 Kč

Společně se vydáte na cestu jako námořníci a pobavíte se při hrách a soutěžích. Za svoji snahu děti získají odměny. Odměněni budou všichni, kteří se oblečou do námořnického. Hraje se také o autobusový zájezd do ZOO Liberec.

Prostě žába
KDY: Sobota 18. září v 10 hodin
KDE: Naivní divadlo Liberec
ZA KOLIK: 80 Kč

Loutková groteska Divadla U staré herečky z Hradce Králové z českých vodstev, hájů i měst. Jeden nikdy neví, co ho čeká na cestě životem. Vypadá to jako série docela vtipných situací, ale když je člověk jednou žába, nemůže si být nikdy jistý, kdo po něm zase půjde. V přírodě na něj číhá příšera s ostrým červeným zobákem, ve městě zase dusající holiny a továrna na zpracování žabích stehýnek. Čím vším může projít chudák žába, než konečně dojde ke štěstí?

6. ročník oslav Mikroregionu Hrádecko-Chrastavsko
KDY: Sobota 18. září od 10 hodin
KDE: Kryštofovo Údolí – penzion U skrblíka, centrum obce, kostel sv. Kryštofa
ZA KOLIK:

Program: 10-13: dopolední sportovní program, 14:00: zahájení kulturního programu v centru obce, 15:00: Emma Černá - one woman show, 16:00: The Simpson Trio - soul a blues, 17:30 hod. Ondřej Prchal s kapelou, 19:00: Aura -Beatles, Elvis Presley a jiné pecky od 60. let. Souběžně k tomuto programu budou od 14 hodin probíhat komentované prohlídky v kostele sv. Kryštofa.

Slyšet tahy štětce
KDY: Sobota 18. září od 10 hodin
KDE: Oblastní galerie Liberec - Lázně Liberec

Sobotní výtvarná dílna pro veřejnost.

Maker Faire Liberec 2021 - Přehlídka inovátorů a vynálezců
KDY: Sobota 18. září v 10 hodin
KDE: Lipo-ink Coworking Centrum Liberec

Maker Faire je světová přehlídka kreativity pro všechny tvůrce, inovátory, bastlíře, DIY nadšence a jejich příznivce. Seznámíte se s elektronickými a technologickými vychytávkami, řemesly, designem, 3D tiskem, udržitelnými projekty, roboty a se spoustou dalších netradičních projektů.

Den evropského dědictví na Grabštejnu
KDY: Sobota 18. září v 10:15 hodin
KDE: hrad Grabštejn
ZA KOLIK: 180 Kč

Speciální prohlídky hradu při příležitosti Dnů evropského dědictví: Prohlídky hradu aneb skrytá historie Grabštejna. Tentokrát nechají průvodci stranou výčet dat a majitelů hradu a projdete si hrad v netradičním pojetí. Prohlídky budou zaměřené na starší historii hradu - kombinují poznatky stavební historie, archeologie a historické vědy. Připomenete si také, jak hrad vypadal před svou obnovou v 90. letech 20. století. V rámci prohlídky zavítáte mimořádně i do hradní věže.

Košt vín
KDY: Sobota 18. září od 14 hodin
KDE: náměstí 1. máje Chrastava

Ochutnejte dobré víno a jídlo a poslechněte si cimbálovou muziku a dětské sbory.

Koncert babího léta
KDY: Sobota 18. září od 15 hodin
KDE: plac před kostelem, Hejnice

Pro děti bude připraveno malování na obličej a vystoupení Václava Upíra Krejčího. Pro všechny následně zahraje duo Sestrogen, Petr Lüftner s kapelou a zbytek večera bude pódium patřit oblíbené kapele VzHáčka. K tomu bude připraveno bohaté občerstvení jak na baru, pivotéce tak u grilu. Kvůli nerozhodnosti letošního léta budou taktéž připraveny velkokapacitní stany pro návštěvníky.

Traforock
KDY: Sobota 18. září v 19 hodin
KDE: Pivovarská hospoda Vratislavice

Rocková párty se koná na terase, za nepřízně počasí v sále.

S rodinou do Vesce
KDY: Neděle 19. září v 10 hodin
KDE: Rekreačně-sportovní areál Vesec
ZA KOLIK: vstup zdarma

Celý den plný zábavy, hudby a atrakcí pro děti, jejich rodiče a prarodiče. Prezentace volnočasových aktivit, soutěže o zajímavé ceny. Pro návštěvníky je zřízen autobus č. 111 přímo do Veseckého sportovního areálu a to zdarma.

Loupežník Rumcajs
KDY: Neděle 19. září v 10 hodin
KDE: Kulturní centrum VRATISLAVICE 101010

Výpravná činoherní pohádka na motivy slavných knížek Václava Čtvrtka přivádí na scénu oblíbené postavy - Rumcajse, Manku, Starostu Humpála, Vodníka Volšovečka, Vílu Andulku, Knížepána s paní Kněžnou i hubatou Anku a Straku zlodějku.

Komentovaná prohlídka výstavy František Kaván - Podmrak
KDY: Neděle 19. září v 15 a 16 hodin
KDE: Oblastní galerie Liberec - Lázně

Autor výstavy PhDr. Jan Luštinec provede rozsáhlou výstavou známého krajináře Františka Kavána, která představuje vedle známých děl také práce dosud nikdy nevystavené a objevné.

Jakobín
KDY: Neděle 19. září v 19 hodin
KDE: Divadlo F. X. Šaldy Liberec
ZA KOLIK: 110 - 350 Kč

Český operní repertoár, tak výjimečný v celosvětovém operním kontextu, se na jevišti libereckého Divadla F. X. Šaldy objevuje se stálou pravidelností. Dvořákův Jakobín patří mezi skladatelovy nejuváděnější díla, jeho světová premiéra se konala roku 1889 v Národním divadle v Praze.