Oslavy 30. výročí založení Rakouské knihovny v Liberci
KDY: Pátek 20. května od 10 hodin a sobota 21. května od 9 hodin
KDE: Krajská vědecká knihovna Liberec

Rakouská knihovna v rámci 30. výročí svého vzniku připravila bohatý program včetně výstavky. Je pro vás připravena řada přednášek a zajímavých workshopů. Program naleznete na www.kvkli.cz.

Legenda z mlžných hor - premiéra
KDY: Pátek 20. května a neděle 22. května v 19 hodin
KDE: Divadlo F. X. Šaldy
ZA KOLIK: 180 - 450 Kč

Dobrodružný příběh pro celou rodinu zavede diváky do magického světa Mlžných hor, kde tři podivuhodné nárůdky zápasí o svobodu. Aby se obyvatelé osady Buková Stráň vymanili z nadvlády strachu, musí hledat ztracené kouzlo v hlubokých pramenech svých kořenů. Tři děti se vydávají na dobrodružnou výpravu za odvahou a svobodou do Mumlavé Doliny a Obřího Lesa. Fantastický svět této inscenace je vytvořen spojením všech tří souborů Divadla F. X. Šaldy: herci a tanečníci se tu na jevišti setkají s jedinečnou emocionální silou živé hudby v podání velkého operního orchestru, sboru i sólistů. Divadelní kouzlo hereckého souboru v mimořádné souhře s hudební magií opery a osvobozující krásou pohybu tanečníků se odvážně splétají do nového scénického tvaru. Mocná hudba, básnické slovo, herecká akce a scénický tanec souzní ve světě umění a fantazie.

The Plastic People of the Universe
KDY: Pátek 20. května v 19 hodin
KDE: Lidové sady Liberec
ZA KOLIK: 350 Kč

Jiří „Kába“ Kabeš (viola, theremin a vokál) a Joe Karafiát (kytara a vokál), doplněni o novou generaci muzikantů, kteří zůstávají věrni původnímu odkazu skupiny, zároveň ho však interpretačně posunují blíže k současnému posluchači.

Víkend u bunkru
KDY: Sobota 21. května a neděle 22. května
KDE: Heřmanice v Podještědí

Můžete si prohlédnout předválečný bunkr zrekonstruovaný do podoby ze září 1938, kdy se celá země připravovala na válku s nacistickým Německem. V sobotu 21. května bude otevřeno po celý den a můžete se těšit na prohlídky řopíku nebo střelbu ze vzduchovky, budete si také moct osahat zbraně, se kterými měli naši vojáci bránit svou zem proti agresi nacistického Německa. V neděli 22. května bude možnost návštěvy v dopoledních hodinách. Heřmanický bunkr najdete nedaleko silnice z Heřmanic na Krompach, a to po levé straně. Více na hermanicky-bunkr.cz.

Jarní jízda veteránů
KDY: Sobota 21. května v 9 hodin
KDE: nám. Dr. E. Beneše Liberec

Na akci zve Technické muzeum Liberec. Jedná se o výstavu a jízdu veteránů pro vozidla do roku 1950.

Výstup na věž pivovaru
KDY: Sobota 21. května od 9 hodin
KDE: vyhlídková věž Jablonné v Podještědí
ZA KOLIK: vstup zdarma

Hasičská soutěž dvojic ve výstupu na vyhlídkovou věž bývalého pivovaru.

Procházka Hodkovicemi s rodáky
KDY: Sobota 21. května od 10 hodin
KDE: náměstí T. G. Masaryka Hodkovice nad Mohelkou

Hodkovice nad Mohelkou mají pestrou a velice zajímavou historii. Vydejte se na komentovanou prohlídku s místními rodáky a přesvědčte se o tom sami.

Memoriál Martina Chaloupky
KDY: Sobota 21. května ve 13 hodin
KDE: centrální parkoviště Kryštofovo Údolí
ZA KOLIK: 100 Kč

Country-folk festival na památku Martina Chaloupky zakladatele Muzea betlémů a autora vesnického orloje v Kryštofově Údolí. Vystoupí country a bluegrassové skupiny: Pohromadě na přehradě, Riding Hoppers, Volupsije, Poslední šance Míry Ošance a další. Pohodlí si uděláte na tom, co si přinesete.

Svá díla vystavuje v sídle kraje výtvarník Jiří Chalupa.
Je autorem loga kraje. V jeho sídle nyní Jiří Chalupa vystavuje obrázky a vtipy

Benefiční Běh pro Paměť národa
KDY: Sobota 21. května ve 14 hodin
KDE: lesopark Vratislavice

Běh na 1 km a dětské běhy (hromadný start). Doprovodný program ve vratislavickém parku. Všechny potřebné informace na www.behpropametnaroda.cz.

Komorní hradní bál
KDY: Sobota 21. května v 16 hodin
KDE: hrad Grabštejn
ZA KOLIK: 300 Kč

Ples pořádá soubor Fragium 16 pod vedením Pavla Jiráska. Tance a jejich výuku povede Hana Tillmanová Předchozí znalost tanců není nutná k tomu, abyste se mohli zúčastnit, mnohé jsou tak jednoduché a příjemné, že se je rychle naučíte přímo na místě. Oblečení vybírejte jako na bál napříč staletími, ze svých oblíbených období od konce 15. do 19. století, popř. starší; jen z prostorových důvodů se nedoporučují dlouhé vlečky a objemné krinolíny.

Dodo
KDY: Sobota 21. května v 17 hodin
KDE: Naivní divadlo Liberec
ZA KOLIK: 100 Kč

Ve starém přírodovědném muzeu je všechno vzhůru nohama. Blíží se slavnostní otevření zcela nové expozice, která návštěvníkům odhalí přírodní poklady z dalekého ostrova Mauricius. Zlatým hřebem výstavy je zkamenělé vejce dávno vyhynulého ptáka Doda – jediný exemplář na světě. Během slavnostního ceremoniálu se nepozorovaně k vejci přiblíží tři děti, Nick, Sam a Vendy. Láká je představa, že by se z něho mohlo něco vylíhnout a vůbec si nelámou hlavu s tím, že je tvrdé jako kus skály a studené jako led. Otevřou vitrínu, sáhnou po vejci a začnou vymýšlet, jak by Dodo mohl vypadat, pokud by se z něj někdy vylíhl. Najednou se z nitra vejce ozve škrábání. Skořápka praskne. Inscenace Dodo vede diváky do fantazijního světa tří dětských hrdinů, kteří kouzlem vlastní představivosti oživí ptáka Doda a snaží se jej zachránit před hlídačem a ředitelem muzea. Ti nejen že dávno zapomněli, co znamená snít, ale raději by Doda viděli jako exponát zavřený za vitrínou. Jenže Dodo patří na Mauricius, ne mezi exponáty. Muzeum se pro děti stává prostředím dobrodružné hry, ve které se ve vitrínách a depozitních skříních skrývají mauricijské pralesy a nebezpečná zvířata. Podaří se Nickovi, Samovi a Vendy zachránit Doda před hlídačem muzea? Najdou pro něj nový domov?

Reskul fest
KDY: Sobota 21. května v 17 hodin
KDE: Plochá dráha Liberec - Pavlovice

Mini festival probíhající pod širým nebem, ať je počasí jakékoli. Vystoupí kapely: Těla, Odyssea, Nasekáč.

Valdštejnská pouť
KDY: Neděle 22. května od 10 hodin
KDE: hrad Valdštejn
ZA KOLIK: 70 - 300 Kč

Akce k týdnu oslav první písemné zmínky o Turnově. V předhradí historický kolotoč a stánkový prodej řemeslných a regionálních výrobků. Na hradě výtvarná dílna, loutkové divadlo a hudební doprovod.

S rodinou do Vesce
KDY: Neděle 22. května od 10 hodin
KDE: Rekreačně-sportovní areál Vesec
ZA KOLIK: vstup zdarma

Den plný zábavy, hudby a atrakcí pro děti, jejich rodiče a prarodiče. Program pro rodiny s nejmenšími dětmi, pro školáky i středoškoláky. Představí se zde sportovní kluby, zájmové kroužky, volno časové aktivity. Děti si mohou vyzkoušet různé sportovní disciplíny pod odborným dohledem. Akce formou prezentací a zábavných her nabízí dětem smysluplné trávení volného času. Návštěvníci ocení i prezentace autosalonů a možnost prohlídky vozů různých značek na jednom místě.

Den s policií
KDY: Neděle 22. května od 10 hodin
KDE: Autodrom Sosnová u České Lípy
ZA KOLIK: vstup zdarma

Až do 14 hodin vás čeká bohatý program. Uvidíte tematický zásah strážníků Městské policie Česká Lípa, jízdní policii, výcvik služebních psů, činnost zásahové jednotky KŘP Ústeckého kraje, společný zásah jednotek IZS, ukázku činnosti Vězeňské služby ze Stráže pod Ralskem. V doprovodném programu nebude chybět dopravní výchova pro děti a mládež či ukázka kriminalistické technologie.

Královská harfa a kouzlo hoboje
KDY: Neděle 22. května v 18 hodin
KDE: kjostel sv. Bonifáce

Vystoupí duo Jan Adamus - Zbyňka Šolcová, přední český hobojista a česká harfenistka.