Online: Podmořský svět s Martinem Procházkou 
KDY: Neděle 27. prosince ve 20 hodin
KDE: facebook Kulturního centra Vratislavice 101010
ZA KOLIK: 50 Kč

Povídání o tom, jak fascinující je pozorovat obrovské mořské tvory z bezprostřední blízkosti bude Martin Procházka. Podíváte se s ním mimo jiné do zimního Norska, kde kosatky vplouvají do fjordu a následně tam loví sledě, nebo na mexické pobřeží, kde žijí manty, s rozpětím křídel až šest metrů.

Jeskyně Postojna-Amerika 
TIP NA VÝLET
KDE: Klokočí na Turnovsku
ZA KOLIK: zdarma

V Českém ráji v Klokočských skalách se při silnici z Turnova na Rotštejn nachází jeskyně Postojna, nazývaná také Amerika, nejznámější z několika jeskyní v oblasti. Hlavní částí jeskyně je Velká síň, kam se vstupuje úzkým vchodem. Odbočuje odtud řada chodeb, jejichž celková délka je asi 75 metrů. Jde o jeskyni pseudokrasovou, která se bohužel nemůže pochlubit žádnou výzdobou. Postojna je jedinou veřejně přístupnou jeskyní v Českém ráji a neprovádí se v ní. Je možné prohlédnout si ji individuálně, a to na vlastní nebezpečí.

Vánoční koncert hudební školy
KDY: kdykoli
KDE: na webu www.chrastava.cz
ZA KOLIK: zdarma

Chrastavská hudební škola každoročně připravuje tři koncerty. Jarní, závěrečný a vánoční. První dva zmiňované nebylo možné realizovat, a tak se rozhodli připravit alespoň ten vánoční. Forma, kterou zvolili je, stejně jako téměř celý letošní rok, neobvyklá. Žáci a jejich lektoři pro Vás nahráli domácí videa tematických písní, ze kterých nakonec vytvořili sestřih vánočního koncertu.

Román Poslední léto ve městě 
TIP NA KNIHU 
KDE: argo.cz
ZA KOLIK: 248 kČ

Na knižním trhu se díky vydavatelství Argo objevil román Poslední léto ve městě. Jeho autorem je uznávaný italský novinář, spisovatel a scenárista, ověnčený řadou cen, Gianfranco Calligarich. S jeho dílem se čeští čtenáři dosud neměli příležitost setkat. Svou literární dráhu zahájil románem Poslední léto ve městě (L’ultima estate in citta), který poprvé vyšel v roce 1973, poté co získal cenu Premio InediTo. Příběh třicátníka Lea, který tráví celé dny tím, že se poflakuje po městě.

Majstream s Petrem Vydrou a Janem Machem 
KDY: Neděle 27. prosince v 19 hodin 
KDE: YouTube kanál Lidové sady Liberec
ZA KOLIK: akci můžete podpořit na portálu evstupenka.cz

Pozvání Jakuba Marvana, moderátora ČRo Liberec, do jeho online talkshow tentokrát přijali herec, publicista a oblíbený stand-up komik Petr Vydra a architekt studia Mjölk Jan Mach. Beseda se koná v rámci série akcí Éčko LIVE v neděli 27. prosince. Online přenos začne v 19 hodin na YouTube kanále a facebooku Lidových sadů Liberec.

Virtuální výstava: Vánoční pozdrav  
KDY: do 31. prosince 
KDE: muzeumcl.cz/virtualni-muzeum
ZA KOLIK: zdarma

V rámci projektu Virtuální muzeum připravilo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě již několikátou online výstavu, která je ke shlédnutí na webu muzeumcl.cz/virtualni-muzeum. Její téma je tentokrát ryze vánoční. Výstavu nazvanou Vánoční pozdrav připravil kurátor Tomáš Cidlina a přináší ukázku vánočních a novoročních pohlednic z přelomu 19. a 20. století ze sbírek muzea. Vybrané pohlednice jsou doprovázené komentářem, ve kterém jsou sledovány motivy užívané na pohlednicích, jejich významy a výtvarné provedení. „Pohlednice zde slouží nikoliv pouze jako historická zdravice, nýbrž je pro nás dnes zajímavým ikonografickým dokumentem ke sledování myšlenkového a estetického světa našich předků,“ říká vedoucí oddělení výstav českolipského muzea Jana Jermanová Jakubská. V úvodu výstavy je krátký exkurz do dějin poštovnictví a posílání pohlednic v českých zemích. Dále navazují jednotlivé pohlednice, na kterých si všímáme námětů, ikonografických sdělení a vlastního výtvarného provedení. Adresáty většiny pohlednic z této sbírky byly sestry Löselovy z Velké Javorské a rodina Gubeových z Arnultovic a pohlednice pochází z doby okolo přelomu 19. a 20. století. Na webu muzea najdou milovníci historie další virtuální výstavy, kterých muzeum připravilo už několik.