Na pódiu se podle očekávání objevilo mnoho známých tváří – prezidentka Organizačního výboru MS Kateřina Neumannová, prezident Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Gian Franco Kasper, český premiér Mirek Topolánek, hudební velikán Karel Gott, moderátor Leoš Mareš a další.

Zahajovací ceremoniál začal ve 20 hodin v Liberecké Tipsport areně, do které zavítalo několik tisíc diváků z České republiky i ze zahraničí. Za mohutného bubnování se po okrajích ledové plochy, která byla zakrytá jen zčásti, na bruslích a na čtyřkolkách projížděly vlajkonošky. Tato impozantní podívaná byla navíc doplněna ještě o téměř kaskadérský běh a skok na lyžích.

Zemí, jejichž sportovci se šampionátu zúčastní, je celkem 61, právě tolik vlajek se proto také objevilo na ledové ploše. A protože liberecký šampionát slibuje návštěvníkům bohatý výběr z kulturních akcí v rámci doprovodného programu, nemohla ani na zahájení chybět ochutnávka kvalitní hudební produkce. V podání Dary Rolins, Heleny Zeťové, Ondřeje Rumla, Kamila Střihavky a Petra Bendeho tak následně zazněla oficiální píseň šampionátu s názvem „Kdo, když ne ty, a proč ne právě teď“.

A protože velká akce si žádá velké osobnosti, moderování zahajovacího ceremoniálu se zhostil v současné době snad nejpopulárnější moderátor Leoš Mareš. Ten k sobě na pódium přizval prezidentku Organizačního výboru MS Kateřinu Neumannovou a primátora statutárního města Liberec Jiřího Kittnera.

Poté, co arénou zazněla česká státní hymna v podání Karla Gotta za varhanního doprovodu Pavla Větrovce, pronesl svou řeč ke sportovcům i divákům také český premiér Mirek Topolánek. „Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci je velkým sportovním svátkem. Jsem si jist, že se ukážeme nejen jako schopní organizátoři, ale také jako zdvořilí a pozorní hostitelé. A nakonec, ale vůbec ne v poslední řadě, doufám, že se ukážeme i jako skvělí sportovci,“ nechal se slyšet.

Slova podpory zazněla také z úst prezidenta Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Gian Franco Kaspera. Ten také ve 20.36 hodin šampionát oficiálně zahájil. Po laserové show diváci s nadšeným potleskem přivítali britskou rockovou legendu, skupinu Deep Purple. Mezi čestnými hosty v hledišti, kteří celý večer s napětím sledovali, byli i předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček a ministři české vlády.

Zdroj: ConPro, s.r.o.