Díky příznivému počasí mohli v pondělí večer zahájit zasněžování kontroverzního běžeckého areálu. Ten bude se svou nadmořskou výškou 450 metrů nad mořem patřit mezi nejníže položená místa, kde se kdy závody v běhu na lyžích o světové kovy konaly.

„V současné době je v provozu dvacet sněžných děl, postupně budeme připravovat další děla k zapojení. Teploty klesly a to nám umožnilo začít s přípravou tratí. Nakonec by se na zasněžování areálu mělo podílet sedmadvacet sněžných děl a šest tyčí,“ řekl Deníku manažer veseckého areálu Robert Heczko.

Jednadevadesát dnů před zahájením šampionátu tak jeho organizátorům stoupla naděje, že se během mistrovství nebudou opakovat potíže s nedostatkem sněhu, které vesecký areál postihly během generálky na světový šampionát v únoru letošního roku a vyvrcholily problematickým svozem sněhu z Jizerských hor.

„Další zlomový krok směrem k šampionátu byl překonán,“ přiznal mluvčí organizačního výboru Zdeněk Soudný.

„Chladné počasí by navíc mělo vydržet i v dalších dnech. Děláme si proto naděje, že děla zůstanou v provozu co nejdéle,“ dodal Zdeněk Soudný s tím, že k zasněžení běžeckého areálu bude třeba třiceti tisíc krychlových metrů sněhu.

Takové množství sněhu by měla sněžná děla z veseckého areálu vyrobit za sedm dní. Dalších sedm dní, ale ještě organizátorům potrvá, než tratě připraví tak, aby se na nich dalo závodit. Ke kvalitní přípravě areálu je třeba 30 tisíc kubiků sněhu.

Sedm dní to trvá za ideálních podmínek, kdy jsou teploty po celý den nižší než dva stupně Celsia. V současné chvíli zasněžujeme pouze ve večerních a nočních hodinách,“ dodal Zdeněk Soudný.